Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF P18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF P18.
P18
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu är vi igång med träningar igen efter sommaruppehållet, kul att så många har dykt upp den här veckan trots fortsatt sommarlov.
Träningar
Vi har samma träningstider som i våras och räknar med att träna hela september och ev nån vecka in i oktober.
Måndagar 17:00 - 18:00, G-plan
Onsdagar 18:00 - 19:00, G-plan
I höst har vi valt att slå ihop hela laget igen och träna gemensamt "båda grupperna". André har valt att kliva av som huvudtränare så Henrik kör huvudtränare för hela laget! Tack André för grym insats, vi får som tur är behålla honom som ledare i laget! I övrigt är rollerna i ledargruppen som i våras.
Träningsupplägg/struktur kommer vara likadant och vi kommer fortsatt dela in dem i mindre grupper på träningarna.
Vi vill fortsatt trycka på vikten av att ni svarar på kallelserna, även om ert barn inte tänkt vara med och även och om det det är kort tid kvar till träningen börjar, det underlättar vår planering jättemycket, annars måste vi lägga tid på detta under vår korta träningtid..
Det kommer under vintersäsongen liksom förra året också erbjudas träning för de som vill. Intresseanmälan för detta kommer lite längre fram.
Poolspel/cuper
Vårens poolspel/shelfless cup blev succé och vi har alla (ledare, föräldrar, barn, domare) fått hur mycket positiv feedback som helst. Det gav oss dessutom ett tillskott till lagkassan på drygt 13 000:-. Bra jobbat alla! Extra tack till våra grymma kontaktföräldrar Anna och Elin.
Vi planerar för ett liknande upplägg den 19/9 och kommer som vanligt behöva hjälp från er föräldrar! Kallelse ligger ute.
Vi har två cuper inbokade i höst, Hagadagarna på Haga och Issas minne i Hva. Kallelser för de som anmält intresse ligger också ute. Hagadagarna spelas redan nästa helg och mer info kommer så fort spelschemat är klart.
Utöver detta kan det givetvis hända att vi blir inbjudna på ytterligare poolspel/sammandrag med kort varsel.
Arbetsvecka v.34
Vi vill också återigen påminna om vår arbetsvecka v.34. Alla pass finns att boka på Favvos. Det saknas fortfarande några pass, bla. bollkallar (barn) till A-lagsmatcher 17/8 och 22/8. Dessutom ett par kioskpass och ett par matchvärdspass till A-lagsmatch 22/8. Om vi inte lyckas fylla passen så kommer de tilldelas.
Vi ledare ser fram emot en grym höstsäsong! Hör gärna av er om ni har frågor eller funderingar!
Mvh Ledarna
| Träning | 28 sep, 17:00 |
| Fotbollsavslutning P18 | 30 sep, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera