Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo HK F 2014
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo HK F 2014.
F 2014
Följ oss för uppdateringar
Hej
Nu behöver ni föräldrar steppa upp.
Vi behöver minst två lagföräldrar som hjälper till att göra schema för kiosk och sekretariat samt vara drivande i försäljningar.
Av runt 40 föräldrar så måste det finnas några som kan tänka sig hjälpa till med detta!
| Träning | 15 dec, 17:00 |
| Träning | 17 dec, 16:00 |
| KFUM IK Ulricehamn 3 (borta) | 20 dec, 13:00 |
| Skara HF Vit (hemma) | 21 dec, 14:00 |
| Träning | 22 dec, 17:00 |
Kul att säsongen är igång! Stort tack till er tränare som vill och orkar ytterligare ett år, grymt!
RapporteraTänker att alla vi andra föräldrar förstår att vi behöver hjälpas åt för att allt ska flyta så bra som möjligt men just lagförälder verkar ingen vara så sugen på.
Om ingen annan har något förslag är
Mitt förslag att vi istället gör 2 grupper och delar in oss i en kiosk-grupp och en sekretariat-grupp.
Varje barn behöver ställa upp med minst en person i minst en grupp.
Jag kan ta ett litet extra ansvar för kioskgruppen.
Kan också tänka mig att ansvara för kakförsäljing, om vi vill sälja kakburkar, gärna med någon annan förälder också.
Som sagt, bara ett förslag :)
Mvh maria
Rapportera
Bra initiativ Maria! Jag hänger gärna på i kioskgruppen👍
RapporteraRapportera
Bra idé! Jag kan anmäla mig till kioskgruppen och även hjälpa till med försäljning när det blir aktuellt om vi går på denna lösning.
RapporteraRapportera
Vi kör också kioskgrupp för Lovis! Snyggt uppstyrt Maria 🙏
RapporteraRapportera
Jag kan tänka mej att lägga schema för kiosk och sekretariatet och matchvärd fram till Jul om någon annan kan ta över och köra andra delen av säsongen efter Jul då vi är borta en stor del i Mars. Låter annars trevligt med grupper men tänker att de kanske är lättare att få i hop bemanningen om alla kan tänka sig att va både i sek matchvärd och kiosk. Så kanske någon annan kan dra I försäljningen
RapporteraRapportera
När ni tagit ett beslut hur ni tänker er så finns det uppdrag som skulle behövas ordnas med. Det är USM I sporthallen den 18-19/10 och vårt lag ska hjälpa till den 18/10 mellan 16:00-20:00 3 personer per pass. Kiosk och matchvärd. Vem tar ansvar att göra schema till den dagen?
RapporteraRapportera
Skrev fel. Är mellan 16:30-20.
RapporteraRapportera
Jag och Hanna Hamretz har pratat ihop oss och kan tänka oss att ta uppdraget som lagföräldrar tillsammans. Vi kan fixa schema för USM.
RapporteraRapportera
Toppen, det löste sig ju fint!
RapporteraRapportera
Åh så fint👍Lämnar en brasklapp redan nu om lördagen den 18:e då varken jag eller Jakob är hemma 😬
RapporteraRapportera
Även Adlers är bortresta helgen den 18 oktober tyvärr.
RapporteraRapportera
Vad kul att några av er vill hjälpa till som lagföräldrar 😊 Stort tack!
RapporteraOm ni behöver hjälp med försäljningen så säg till, finns här! Kör vi på Bjäre Chips så kan Mikael fixa gratis frakt så slipper vi den kostnaden.
Rapportera
Det låter toppen Jessica! Jag tänker att det skulle vara smidigt att sälja chips igen. Dels verkade många uppleva det som lättsålt. Dessutom har vi ju lite koll på hur vi gjorde sist med det administrativa runt omkring vilket gör det smidigt. När Mikael dessutom kan fixa frakten så innebär det ju en större förtjänst till lagkassan, så tack för det :)
RapporteraFrågan är när i tid som ni föräldrar i så fall vill sälja chips? Är det nu ganska snart under hösten eller efter årsskiftet?
Rapportera