Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HUS P-0607
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HUS P-0607.
P-0607
Följ oss för uppdateringar
Hej igenigen!
Min tredje och avslutande fundering gäller nästa år säsong. Då börjar vi spela 9-manna. Det blir jättekul och vi tar nästa steg i vårt lagbygge.
Dock är jag även här lite bekymrad. Hur skall vi få ihop till ett lag? Det som vi från början sett som spännande att våra grabbar skulle kunna hänga ihop hela vägen till 9:an börjar urholkas. Några har redan slutat. Det känns än mer viktigt att vi kan hålla ihop laget. En förutsättning är naturligtvis att grabbarna tycker det är kul. Jag berörde en annan förutsättning i förra meddelandet – att vi föräldrar är engagerade inte bara i att titta på matcher utan även i städdagar, träningsläger och andra aktiviteter. Detta får vi återkomma till.
Svårigheten inför nästa säsong är att vi förmodligen är för få. Vi har redan denna säsong då vi spelat 7-manna haft svårt i ett par matcher att få spelare tillräckligt. Det är givetvis så att ibland har man förhinder. När vi nu kliver upp ett snäpp så känns det angeläget att killarna får uppmuntran och pushning att komma på träningar och matcher. Någonstans känner och tänker jag att: ”Är man med är man med”. Det kanske låter hårt samtidigt som vi vill att allt skall bygga på fotbollsglädje, men jag tror ändå det finns en vits med att också känna ett ansvar för sitt lag. Jag tillhör HUS P-06 och är en del i ett lag som bygger på att jag kommer. Jag är viktig för laget och laget är viktigt för mig.
Det kanske blir så att vi slås ihop med någon annan åldersgrupp, men oavsett önskar jag att vi nästa år kan få upp närvaron både vid träningar och matcher så att vi kan bli ett lag att frukta o älska att spela mot!
Det var tredje delen av mina funderingar
Martin
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera