Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Häverödals SK DAM
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Häverödals SK DAM.
DAM
Följ oss för uppdateringar
Borta matchen mot Upplands Ekeby slutade lite snopet 1-1 efter ett kraftigt spelövertag för Häverödal och ett flertal målchanser. Bollen ville inte riktigt in i mål, förens matchenslirare Thelma Lindqvist kunde trycka in reduceringen i slutet av andra halvlek. Hemsidan har ställt lite frågor till Thelma som p.ga en knäskada missade förra säsongen men är nu tillbaka fullt. Med b.la sin snabbhet, sin envishet och sitt grymma tillslag bidrar Thelma väldigt mycket i laget och vi är glada att hon är tillbaka.
Ekeby matchen var en match där spelet stämde så bra men bollen ville bara inte in i mål. Men tillslut så lyckades du få bollen över mållinjen. Beskriv känslan när bollen äntligen går i mål.
Det var otroligt skönt, eftersom vi hade haft många lägen innan, som inte ville in och det var första målet i divison 3 för min del. De hade såklart känts bättre om vi hade kommit hem med 3 poäng, men 1 poäng är bättre än inget.
Förra säsongen var du borta pga rehab, hur känns det att äntligen kunna spela igen? Och vad tror du att Häverödal har för chanser i div 3?
Målet var att komma tillbaka och kunna spela igen, finns inget jag tycker är roligare än att spela, så det känns jätte bra att vara tillbaka.
Vi är ett bra lag, med både rutinerade och yngre spelare. Det kommer såklart bli tuffare denna säsong, men håller vi oss skadefria och fortsätter med bra träningsnärvaro, så tror jag vi har goda chanser.
På lördag är det första hemmamatchen, NT-sporten sänder live och det är Derby där Rimbo 2 står för motståndet. Hur kommer uppladdningen se ut inför den?
Uppladdningen blir en stadig och god frukost, fylla på med vatten. Mötas upp nere vid Lundåsvallen och börja fokusera/tagga till matchstart. Bra musik i omklädningsrummet är såklart ett måste 😁
Vågar du dig på en gissning hur matchen kommer sluta?
Jag tror det blir en jämn match, Rimbo är ett bra lag med bra spelare och det vet vi om. Men får vi in bollarna i mål denna match, så tror jag att matchen slutar 3-1 till oss 🙈.
Fem snabba:
Assist eller Mål
Konstgräs -eller Gräs
Sommar eller Vinter
Redbull eller Nocco
Hemmamatch eller Bortamatch
Som Thelma säger så är Rimbo ett bra lag och det gäller att komma laddade till derbymatchen imorgon (lördag). Klockan 11.00 blåser domaren igång matchen på Lundåsvallen. Kom och stötta våra tjejer och heja fram de första 3 poängen i div 3.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera