Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Holsby SK Holsby Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Holsby SK Holsby Herr.
Holsby Herr
Följ oss för uppdateringar
Så var det dags för derby igen. Ikväll åker vi till Näshults IP för match i den 9 omgången av Divisions 5 NÖ. Näshult som fått igång maskineriet rejält efter en lite tyngre inledning och har tre segrar och en oavgjord på de fyra senaste matcherna, senast 1-1 borta mot IF Hebe. Detta Näshult, en riktig mardrömsmotståndare på bortaplan för Holsby SK, de senaste 18 matcherna har slutat med vinst för hemmalaget, och tittar man på samma tidsperiod för Alseda/Ädelfors FF så ser det i princip likadant ut, med undantaget i juni 2011 då vi faktiskt kunde knipa en poäng. Så det är mot 11 rejält taggade motståndare och en stark historia i ryggen vi åker mot Näshult ikväll fast beslutna att sätta punkt för denna långa hemmasvit för Näshult.
Detta blir lite av en avslutning av en intensiv vårsäsong för oss, efter kvällens match väntar ett rejält uppehåll till den 23 juni innan det är dags för nästa match, något som vi såg som ett stort problem när matchprogrammet sattes men med tanke på skadeläget i truppen så känns det snarare som uppehållet kommer riktigt lägligt för oss. Nu får vi tid till återhämtning och rehabilitering i två och en halv vecka och kan samtidigt lägga lite extra fokus på de detaljer som inte riktigt klaffat i matcherna mot Storebro och Målilla innan mellanrundan med bortamatcher mot SK Lojal och IF Hebe efter midsommar.
Truppen ikväll fortsätter att vara skadeskjuten då Simon Albinsson, Kristoffer Karlsson, Kim Wendt, Eric Adolfsson, Peder Stålhammar, Emil Norrisson och Anton Samuelsson samtliga saknas p.g.a. skador och jobb. In ikväll kommer Linus Karlberg, Fredrik Rosgren, Marcus Svanberg, Jonas Persson och Dennis Andersson och det är ju inga styckelirare så vi känner oss starka ikväll och går för att bryta historiens makt.
Truppen
99. Hucke Eklöf
3. Fredrik Rosgren
4. Peter Hammarström
6. Simon Pös
7. Linus Karlberg
8. Jakob Kaspersson
11. Michael Henningsson
12. Anders Eriksson
13. Sebastian Lundegard
15. Viktor Stålhammar
16. Marcus Kaspersson
17. Jonas Persson
18. Marcus Svanberg
19. Dennis Andersson
Samling för truppen 17.15 på Kryssets parkering. Matchstart 19.00 på Näshults IP.
| Vetlanda FF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Stockaryd/Rörvik/Sävsjö (9-m) (borta) | 24 maj, 17:00 |
| Träning | 25 maj, 18:30 |
| Träning | 27 maj, 18:30 |
| Österkorsberga IF (borta) | 28 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera