Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hönö IS P-01
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hönö IS P-01.
P-01
Följ oss för uppdateringar
Nu närmar det sig cupdags med stormsteg. På torsdag (1 august9) så packar vi bilarna fulla och drar E20 upp mot Skara. Vi kan checka in på skolan (Katedralskolan) från kl 16.00 på torsdag. Samma sak gäller för våra husvagns- och tältgäster på Jula Camping.
Incheckning på skolan och campingen kan alltså ske mellan 16.00 och 18.00. Runt 18.30/19.00 tänkte vi äta kvällsmat med killarna på skolan. Campingen, fotbollsplanerna och skolan (där killarna bor) är gångavstånd emellan. Campingen ligger i stort sett vägg i vägg med fotbollsplanerna.
Efter kvällsmaten tänkte vi ha ett lite möte med killarna och informera lite mer om vad som händer under dessa 4 dagar, vilka regler som gäller, vad vi skall göra och hur vi skall vara på och utanför fotbollsplan. Vi kommer också ha lite taktiksnack tillsammans. Exakt tid för detta kommer senare, men troligen runt 20 tiden.
I anmälan till denna cup så ingår en heldag på Skara Sommarland. Denna dag har vi redan fått på fredagen den 2 augusti innebärande att för vår del spelar vi inga matcher denna dag. Vi går först på plan på lördag morgon.
Preliminärt schema på fredagen är att vi äter frukost med killarna runt 8 tiden. Sedan försöker vi tillsammans med er föräldrar och syskon att köra till Skara Sommarland och förhoppningsvis hänga på låset kl. 10.00 när dem öppnar. Denna dag kommer vi att äta lunch inne på Skara Sommarland innebärande att killarna behöver ha med sig lite pengar för detta (ca 100:-). Mer info om hur vi styr upp denna dag kommer senare. Kvällsmaten äter vi sedan på vår skola igen runt 17-18 tiden.
Lördag morgon så är det dags för matchstart för båda våra lag. Vi kommer att spela 3 matcher var denna dag med start på förmiddagen. Mer info om lagsammansättning och vilka tider som gäller kommer också inom kort. Sedan startar slutspelet på söndag beroende på hur det har gått under lördagen - söndagens spel är cupformat vilket innebär att det är vinna eller försvinna som gäller.
Nedan följer en packlista för lägret:
Matchställ (båda tröjorna skall med samt shorts och sockar)
Grässkor + benskydd
Keps
Träningsoverall
Regnkläder+ stövlar
Sovmadrass, kudde, sängkläder eller sovsäck - VIKTIGT att ta med enkel säng om ni inte är 2 som delar säng.
Dusch+ badhandduk samt badkläder
Ombyteskläder (finns disco också att gå på)
Hygienartiklar
Regler som gäller under Skara Sommarland CUP
Inget godis förrän efter sista matchen på söndagen. Återkommer hur vi gör på Skara Sommarland.
För att orka spela matcher så är det jätteviktigt att alla äter och dricker när det serveras. Ni orkar inte prestera bra på fotbollsplan om vi slarvar med detta. Klockan 21.30 så kommer vi att påbörja nattproceduren och runt 22 tiden (allra senast) så skall vi sova. När det gäller ipads och mobiltelefoner så får dessa användas mycket sparsamt. Mer regler om detta när vi kommer upp. Inga skor i sovsalarna.
GLÖM INTE ATT MÄRKA KILLARNAS KLÄDER
Som sagt lite mer information kommer snart. Har ni några funderingar så får ni gärna höra av er till mig eller mina tränarkollegor. Vi som kommer att sova med killarna är jag (Annika), Peter L, Peter D och Per. Om vi sover i en sovsal eller 2 vet vi ännu inte. Blir det 2 så delar vi upp så att lagen sover i var sin sovsal med sina 2 ledare.
GLÖM inte att vi tränar imorgon måndag och torsdag morgon innan vi åker upp mellan kl 10.00-11.30 på Ungdomsplan, Öckerö.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera