Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hönö IS Hönö/Björkö Dam A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hönö IS Hönö/Björkö Dam A-lag .
Hönö/Björkö Dam A-lag
Följ oss för uppdateringar
… är man efter ett helt hysteriskt dygn som började med intressanta, lärorika och spännande samtal med flera av våra Hönö/Björkö-tjejer på Hönö IS utvecklingskonferens på Arken Hotell & Spa och avslutades med en sällan skådad uppvisning i futsal-eufori i Hammarkullehallen. Dessemellan har jag lärt känna minst tre nya riktigt härliga fotbollstjejer i Snickarcupen-laget. Från helgen tar jag med mig att vi inte bara har tjejer med stort fotbollskunnande i laget, utan det är också fantastiskt goa och tänkande varelser som har flera kloka idéer värda att ta vara på!
Men för att inte laget.se ska strypa mig för att jag upptar för mycket lagringsutrymme på deras servrar så går vi åter till det som refet ska handla om: Händelserna på futsal-planen! Dagen började med kvartsfinal i Futsal-DM mot Lundby/Warta. Deras tränare påstod att de önskat att färjan frusit fast i isen denna morgon, men jag tror faktiskt inte ens det skulle kunna hindra våra tjejer idag! De hade anordnat en ”Barnen på Frostmo-fjället”-karavan om det hade behövts… 8 futsal-hungriga 99:or och 00:or var på plats och matchen var en ren och skär uppvisning i vacker futsal-mania!
Visserligen kunde vi varit mer effektiva i vissa avslut, eller leverera bollen liiiite snabbare i vissa lägen, men det rättfärdigar inte hur ni dömer er själva ibland tjejer! När tanken och intentionen är rätt, så är ett felpass eller skott i magen på målvakten bara ett sundhetstecken. Vi vill aldrig att ni blir maskiner! Slutsiffrorna skrivs till slut till 8-0 när bollarna trillat in ibland seriekopplade, ibland som dropparna från en läckande kran. Vi räknar till max ett par ordnade anfall från Lundbys sida under hela matchen och då ska man betänka att det handlar om 24 minuters futsal-spel effektiv tid med kort väg till mål. DET är imponerande!
Efter matchen slänger sig jag och Jagge i bilen, plockar upp Sanna vid färjan och sedan bär det iväg med poliseskort och blinkande blåljus in på Arkens uppfart med en handbromssväng. Vi slänger in ett par tjejer till innan vi dundrar vidare mot Lindome. Där väntar nästa kvartsfinal, denna gång i Snickarcupen, och ytterligare en energikick.
När man får möta detta helt nykomponerade tjejgäng som aldrig träffat varandra tidigare, så förstår man varför man är ledare/tränare. Julia från Hjuvik, en härlig och glad tjej, räcker upp handen bland 2-3 år äldre tjejer och säger att ”-Jag drar på mig målvaktströjan”, när ingen annan vill. Det tyder på att det är en tjej med stark självkänsla, som är helt orädd och dagens HJÄLTINNA. Sanna, också 01:a, går in på topp och springer sönder 2 år äldre och större tjejer, och är på vippen att peta in vinstbollen. Vilket framtidslöfte!
Och ovanpå det har vi två halv-nya bekantskaper, Ebba och Amanda, från Öckerös F99-gäng, som båda två tillför en ny dimension till laget. Ebba har en intensitet som är ljuvlig att skåda. Amanda har ett lugn i sitt spel, kan ta emot och hålla i boll, så att vi kan få upp våra kantlöpare. Ammie visar att hon är en ”natural born styrspelare” när hon går in längst bak och inte släpper en levande själ (eller död heller för den delen) förbi sig under hela matchen, varken under ordinarie tid eller i förlängningen där målvaktsspelet upphör.
Emma blir i denna match ”mamma Emma”, drar på sig kaptensbindeln och tar hand om ”nykomlingarna” på ett föredömligt sätt. En ledare på och vid sidan av plan! Och sist, men inte minst, Torger och Stella som går in och gör sitt vanliga hästejobb på kanten, har flera bra kombinationer och ligger på rätt sida när spelet vänder. Jag älskar sådana här kombinationslag, att få 8 tjejer som kanske aldrig sett varandra förut att spela riktigt vacker fotboll! Vi ska vara hyperstolta över våra tjejer! Att vi sedan inte lyckas få in bolluslingen, och förlorar på strafflotteriet sedan betyder inte någonting i det stora hela. Den glädjen ni bjöd på idag tjejer är obetalbar!
Jagge och Clagge kastar sig in i bilen igen, och Alex (som för dagen är gôrsnorig) och Torger hinner precis slänga sig in och dra igen dörren till baksätet innan det är dags för nästa blåljusfärd till Hammarkullehallen. Nu är det dags för semifinal mot Torslanda i DM. Tjejerna har fått lite ubåtar i sig och är laddade med fniss inför fortsättningen (det var tydligen något med bajs och kiss…). Eftersom vi är där i hyfsat god tid så får vi också bevittna den andra semifinalen mellan Jitex och Älvis-kompisarna. En jämn och spännande tillställning, som avgörs på straffar där Ronja är en panter i målet. Det är fullt tänkbart att den vinsten ger lite extra energi in i tjejerna inför vår match mot TIK.
Samma mönster upprepar sig här som i Lundby-matchen. Även om det var lite trögt ibland i avslutsmomenten, så har Torslanda inte många ordnade anfall på hela matchen. Tyvärr blir deras mittfältsmotor, Karin, skadad en bit in i första halvlek och efter det så faller Torslanda djupare och djupare ner på egen planhalva. Vi hoppas givetvis att det inte är något allvarligt med Karin! Krya!
Även här kommer målen till genom rörelse och genom snabba pass. Det är kanske första gången som vi får testa på riktigt uppställt futsalspel där TIK tillåter oss att spela runt deras tighta box kring Sanna i målet. Under vissa perioder faller vi in i Torslandas tempo och spelar kanske för mycket på 2- och 3-touch och då hinner de röda tjejerna ställa upp. Men när vi slår den på ett, letar oss in i box och samtidigt rör oss från kant till kant så hinner inte motståndarna med.
I andra halvlek så trillar bollarna sedan in i rask takt allteftersom Torslanda tröttnar. Sista målet är en riktig, riktig delikatess! Bollen går på ett tillslag genom alla fyra utespelarna på plan och avslutas med att kapten Vicky får dunka den i öppet mål! Vackrare går det nästan inte att göra futsal… 8-0 till slut även i denna match och vi är klara för DM-final mot Älvisarna imorgon och regionslutspel i futsal. Vi är alltså bland de bästa futsal-lagen i hela södra Sverige! Sug på den karamellen!
Nu laddar vi för morgondagen. I potten ligger att vinnaren får välja spelplats för regionslutspelet (Göteborg eller Värmland – vilket skulle du välja Ida? ;-) ) om två veckor. Nu kan vi bara njuta av stunden, spela ut och visa att futsal är bland det roligaste som finns. Kom gärna och stötta våra tjejer i DM-finalen imorgon. Angereds sporthall är platsen och 15:30 är tiden. TACK till alla våra föräldrar och övriga supporters som förhoppningsvis njöt lika mycket som vi av dagens föreställning. Så skönt jag kommer sova i natt…. av flera anledningar!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera