Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hönö IS Hönö/Björkö Dam A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hönö IS Hönö/Björkö Dam A-lag .
Hönö/Björkö Dam A-lag
Följ oss för uppdateringar
Hönö/Björkö - Dom Andra 24 - 3
Vad har rubriken att göra med dagens bravader från tjejerna? Länken finns i namnet på cupen tjejerna plockade hem idag. Tiffany Persson är en figur i TV-serien med ovanstående namn. Hon är en femfaldigt frånskild tvåbarnsmamman med en vikt på över 100 kg och bor i Staffanstorp. Tiffanny har en dotter som heter Twilight, en son som heter Tommy och två kompisar, Angela Lindström och Gun. Tiffany har dessutom "lyckats med konststycket att få in Al-Qaida och celluliter i samma mening på El-Gigantens parkering".
Dagens cup hette nästan lika vitsigt TIFunny Cup och hade inget absolut "whatsoever" med rollfiguren Tiffany Persson att göra. Det var en riktigt trevlig tillställning under en strålande höstdag, som stundtals kändes som en vårdag. En cup BARA för tjejer, lite som Hönö IS vill åstadkomma med vår HönöLulu Cup. Och vilka fantastiska förutsättningar det fanns i Tvååker, med 9 (!) planer att spela matcher på! 64 lag var med denna gång och jag tror nog att flera kommer tillbaka nästa år också.
Själv var vi med i F14-klassen där det inte var med fullt så många lag, och matcherna spelades på en yta som var kort men bred. Det är bara drygt ett år sedan vi spelade på en dylik plan, men uppenbarligen hade vi glömt bort hur det gick till. Det visade sig också i första matchen, som verkligen var yrvaken från vår sida. Det ska sägas med en gång att det hela berodde på en coachmiss. Vi ställde upp med 3-3-2, istället för att utgå från det spelet vi spelar på 11-tjeja. Dessutom hade vi gjort en dålig scouting på våra motståndare, T/G (Tvååker/Galtabäck).
Där märkte vi snart att det fanns en snabb och bollskicklig tjej (född 98 hörde vi av föräldrar/ledare), som redan spelar i A-laget. Henne lät vi vända upp alldeles för lätt och komma till skott i farliga lägen. PANG-PANG så stod det 2-0 till våra motståndare innan halvleken var slut. Vi pratar om i halvtid att vi måste vara mycket mer aggressiva på bollhållare och själv leverera avslut istället för att försöka passa oss in till mål.
Nästan direkt på avspark i andra så gör samma tjej 3-0 och då blir det en våldsamt tung uppförsbacke. Men våra tjejer ger sig inte. Några minuter senare har vi reducerat med två snabba på mindre än en minut, genom ett långskott och en snygg genomstickare. Efter det har vi flera chanser att också kvittera och kanske också ta det ett steg längre. Bollen dansar på mållinjen en gång, men T/G håller undan och vinner till slut.
Det här blir en ordentlig väckarklocka för oss, för efter de 3 målen som faller under matchens första 13 minuter, så släpper vi inte ett enda mål till under hela cupen! Fanatiskt bra! Ju längre turneringen går desto mer kommer vi underfund med 9-mannaspelet. Vi går ner till en tajtare 3-4-1-uppställning, med löpande yttermittfältare och ett superstabilt mitt-mitt-lås.
I gruppspelet avverkar vi sedan i rask takt Kvibille, SRG Himledalen och IFK Fjärås med en målskillnad på sammanlagt 16-0. Sakta smyger vi igång kombinationerna och visar vilket vackert passningsspel vi kan spela. Ovanpå det tar vi avsluten i rätt lägen. När målen börjar trilla iväg tappar tjejerna lite fokus givetvis och försöker göra det lite FÖR snyggt. Bakåt är vi supertäta och släpper inte till många chanser. Och ÅTERIGEN - Hilda gör en kanoninsats!
Vi slutar tvåa i gruppen efter T/G, som bara spelar en oavgjord, och i övrigt radar upp segrar de också. Därför möter vi Himledalen i semi. Det blir en lite okoncentrerad match tyvärr, där vi tar ledningen efter snyggt inspel snett inåt bakåt där Emma dundrar in den med en volley. Efter det blir det lite dåligt tempo och stundtals slarvigt passningsspel, men vi petar in ett andra mål också med lite flyt.
Så sluts då cirkeln genom final mot det lag vi förlorade mot på morgonen: T/G. Det ska sägas direkt att här gör vi kanske vår bästa match under hela dagen. Tjejerna går ut och gör precis det vi pratat om. Andborn får en uppgift att följa deras stjärnspelare som i första matchen älgade igenom vårt försvar utan problem, och hon raderar ut henne från matchen FULLSTÄNDIGT! Hon får verkligen inte chans att vända upp en enda gång! DAMKLASS på det, Julia! I övrigt gör hon också en helt makalös final med en framspelning till 3:e (eller 4:e?) målet med ett instick mellan backarna som är så perfekt avvägd så man blir tårögd. Och i de lägena gör inte Tilda några misstag.
Tilda, ja! Matchens lirare i finalen enligt arrangören. Och det kan man ju inte säga emot (även om jag gärna skulle ha önskat att de delade ut pris till ALLA våra spelare en dag som denna). Hon gör det SÅÅÅ svårt för motståndarna att försvara. Och när hon från liten vinkel stänker upp vårt andra mål strax före halvlek i närmsta krysset så det "renger i körkklockera", som Putte skulle sagt, då vet man att det finns inte många anfallare i samma ålder i vårt avlånga land som matchar henne!
Och Alexandra! Vad säger man om den löpningen som kommer på första målet. Det är ett så infernaliskt vackert fotbollsmål - precis som vi vill att fotboll ska spelas - med snabbhet, teknik och finess. Tilda slår assisten som skär igenom T/G:s backlinje. Alexandra håller undan sin försvarare och så behärskat bara chippar bollen över en utrusande målvakt. Starkt, vackert och Schelin-klass på det också.
Så här skulle jag kunna fortsätta hela kvällen och rada upp individuella insatser som tjejerna gör idag och som bidrar till denna LAGSEGER. ALLA ska känna att ni är en del av det! Ett särskilt TACK också till Elin som ställde upp med kort varsel, när vi hade lite osäkra kort efter gårdagens match. Att vi hade 4 avbytare som i sin tur gjorde att vi kunde fördela bördan av många matcher är säkert en stor del i vinsten idag.
TACK också till alla tillresta supportrar som dagen till ära kom både från syd och nord. Hoppas ni fick en njutbar dag i solen med många fruktsamma samtal! Kärlek till er alla!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera