Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HK Lidköping P15/P16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HK Lidköping P15/P16.
P15/P16
Följ oss för uppdateringar
Snart är det dags för Hallbybollen 6-8 Januari och nedan kan ni läsa praktisk info som är bra att veta inför cupen:
Avresa: Vi kommer behöva bilar som kan skjutsa ner spelare, ledare och packning den 6 Januari. Avresetid återkommer vi med när vi vet mer exakt när vi spelar, men räkna med att vi åker tidigt på morgonen. Är det någon som har möjlighet att skjutsa, anmäl er i kommentarerna nedan.
Boende: Vi kommer bo på hårdförläggning, det innebär att barnen behöver ha med sig madrass, m.m. (se packlista i slutet). Vart vi bor publiceras v 52.
Mat: Det ingår det frukost dag 2 och 3, lunch dag 2 och 3 samt middag dag 1 och 2. Därför kan barnen behöva ha med sig något ätbart under dag 1 då det kan dröja innan vi får äta middag på kvällen. Det är helt okej att ha med sig godis, snacks och läsk. Dock förtärs detta först efter sista spelade match för dagen. Prata gärna med era barn om detta innan cupen.
Matcher: Vi kommer spela våra matcher främst i Elmia, ev. även i Huskvarna Sportcenter, Sandahallen och KFUM-hallen. Matcherna är 2x12 minuter. Det förekommer inget slutspel i vår åldersgrupp, utan istället lottas gruppen om och man garanteras minst 5 matcher. Spelprogrammet publiceras v 51.
Landskamp: Den 6 Januari kl 19 kommer vi kolla på Sveriges herrlandslag i handboll i Husqvarna Garden. Biljetter ingår i deltagarkortet. Lagen kommer slussas in lagvis via särskilda ingångar för att undvika trängsel, personer över 18 år måste uppvisa vaccinationsbevis.
Covid: Hallbybollen uppdaterar sin hemsida löpande ang. Covid. Men i korta drag gäller följande: samtliga över 18 år ska uppvisa vaccinationsbevis för att få tillträde till hallarna. Endast deltagande lag, domare och funktionärer äger rätt att komma in på planerna och omklädningsrummen. Lag ska ha beredskap för att ha deltagare som uppvisar symptom under turneringen kan hämtas utan dröjsmål. Publik kommer tillåtas i de flesta hallar. Den enda som kan påverka oss är Sandahallen, där får endast 5 st publik per lag följa med in. Läs mer: https://hallbybollen.se/information-om-atgarder-och-rutiner-avseende-covid
Hemresa: Den 8 Januari kommer vi behöva bilar som skjutsar hem oss. Vi vet inte vilken tid det blir ännu. Är det någon som har möjlighet att skjutsa, anmäl er i kommentarerna nedan.
Ordningsregler: Vi lyssnar på ledarna, vi hjälps åt att hålla tider, vi håller ordning och reda kring vår sovplats, vi tar inte ut luft från varandras luftmadrasser, vi hänger ihop med laget och lämnar ingen utanför, godis och läsk äter vi efter sista spelade matchen för dagen, det kommer vara långa dagar och tidiga mornar så vi respekterar sovtider.
Packlista:
- Träningsoverall
- Svarta shorts till match
- Svarta strumpor till match
- Handbollsskor
- Vattenflaska
- Handboll (märkt med namn, klubb och gärna mobilnummer)
- En ryggsäck att ha matchsakerna i mellan hallarna
- Tofflor om man vill ha det mellan matcherna eller på förläggningen
- Handdukar (gärna 2 st)
- Duschtvål + shampoo
- Tandborste och tandkräm
- Eventuella mediciner
- Kalsonger och strumpor
- Pyjamas
- Vanliga kläder att ha på sig efter matcherna är slut för dagen
- Mössa, vantar, etc. Vi kommer åka mellan hallar och boende, det kan bli kallt
- Luftmadrass (Max 100 cm bred!!)
- Pump
- Underlakan
- Täcke / sovsäck och kudde
- Snuttefilt
- Mobil och laddare (frivilligt givetvis, spelarna har ansvar för sina egna telefoner)
- Fickpengar (frivilligt givetvis, men det är om man vill köpa mellanmål, snacks, cup-t-shirt,etc)
Övrigt: Vid frågor är det bara att höra av er! Mycket info finns också att hitta på Hallbybollens hemsida.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera