Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HK Järnvägen P-19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HK Järnvägen P-19.
P-19
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Nu finns det möjlighet för våra spelare att anmäla sig till SUL. För -07 den 29/1 och för -08 den 30/1 i Katrineholm. Sista anmälningsdag 2022-01-20. Dessa dagar finns med i kalendern och det går bra att anmäla sig där.
Se nedan info från förbundet.
Spelarutbildningen
Svenska Handbollförbundet sjösatte 2018 den nya spelarutbildningen som ger en röd tråd från förening till distrikt, vidare till J, U och A-landslag. Den nya spelarutbildningen 2.0 är synkad med NIU-gymnasierna.
Syftet med spelarutbildningen
Vi vill utbilda och utveckla ungdomsspelare. Ge våra spelare och tränare inspiration att brinna för handbollsporten. Handbollförbundet Väst vill tillföra kunskap som sedan tas med tillbaka till klubbarna. Fokus ligger på individuell teknik och utbildningen är en del i Svensk Handbolls Spelarutbildning 2.0. Förhoppningen är att ge alla spelare inspiration och motivation. Fokus ligger på utbildning och inte på selektering. Alla spelare får vara med oavsett nivå.
Hur fungerar spelarutbildningen?
HF Mitt (liksom de fyra övriga distrikten HF Syd, HF Väst, HF Öst och HF Norr) arrangerar spelarutbildningspass/läger för ungdomsspelare inom distriktet. Alla spelare inom den aktuella årskullen blir erbjuden 6-8 tematräningspass under en 2 års period.
Steget efter spelarutbildningen är att det blir distriktslagsträningar. Då alla inte är intresserade av att gå hela vägen till distriktslag väljer vi att de som är intresserade får anmäla sig på nytt. Anmälningslänk öppnas upp efter spelarutbildningen. Så småningom tas spelare ut till distriktslag. Sverigecupen spelas normalt sett i november varje år,
Spelarutbildning (SUL) födda 2007
Samtliga SUL läger 1-4 är öppna att anmäla sig för alla spelare födda 2007. Efterföljande SUL läger 5-6 liksom Sverigecupen endast för kallade spelare.
Spelarutbildning (SUL) födda 2008
Samtliga SUL läger 1-6 är öppna att anmäla sig för alla spelare födda 2008. Efterföljande SUL läger 7-8 liksom Sverigecupen endast för kallade spelare.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera