Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hallsta IK P-13-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hallsta IK P-13-14.
P-13-14
Följ oss för uppdateringar
Ikväll har vi ledare varit på möte kring diskussion om tränarutbildning samt spelarutbildningsplan.
Planen är att vi tränare ska genomgå en Tränarutbildning så snart som möjligt för att öka vår kunskap kring vilka övningar som passar barnen utifrån deras åldrar.
Vi tränare har en otrolig viktig roll i barnens utveckling och lärande.
Spelarutbildningsplanen är riktlinjer som vi ska arbeta utefter på träningar och match, riktlinjerna är ännu inte spikade men är under process och kommer vara klara inför nästa vecka.
Vi kommer att inkludera barnen i denna spelarutbildningsplan, höra deras tankar och åsikter gällande lagsport, hur är man en bra lagkamrat, känna glädje, schysst spel osv, som kommer att läggas in i denna plan.
Som jag har skrivit i dom tidigare inläggen så har vi hört barnets åsikter och tagit det till oss, så barnen är redan delaktiga och inkluderade i planen.
Barnens åsikter är viktiga och det är viktigt att vi tränare lyssnar och tar det till oss vilket vi också gör.
VI är i behov att ha lagledare till laget.
Nu ligger mycket på mig och Rebecka att samordna allt.
Vi skulle kunna göra mycket roliga saker tillsammans med killarna men då behövs det lagledare.
Det är inte en svår roll att stötta oss med.
Jag och Rebecka kommer att finnas tillgängliga att hjälpa till. Och vi är roliga att umgås med. Vi är två Mammor som trodde att det bara var att åka upp till IP en dag i veckan och hålla en träningen i en timma och sedan åka hem.
Men så var det inte riktigt, nu ska vi gå utbildningar och vi lär oss nya saker hela tiden, vi planerar träningar, vi knyter skor, tröstar, vi skrattar, vi hör barnen pratar om att bli fotbollsproffs och vi ser framförallt barnens glädje varje träning, vi ser deras framsteg, vi ser vilka goa lagkamrater dom är.
Det ger oss tränare så mycket energi och tror att även det skulle ge en lagledare mycket energi och glädje också.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera