Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Härryda HK Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Härryda HK Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Partille Cup är slut för HHKs del efter förlust mot norska Konnerud i 1/32-delsfinalen på ett regnblött Kviberg. Matchen slutade med klara 17-7 (12-5) efter att norrmännen spårade ur mot slutet.
Det fina spel HHK presterade igår mot tyska Dänischenhagen var som bortblåst. Lika framgångsrika som då, lika uselt gick det idag. HHK fick sämsta tänkbara start efter att Konnerud ryckte ifrån med en tre målsledning som växte fram till paus. Vi testade nog det mesta i första halvlek men få saker fungerade som de brukade göra. Konnerud var det bättre laget och spelade ett mycket effektivt försvarsspel som killarna hade svårt att ta sig igenom. Lägg också till för många tappade bollar och dåliga passningar så blev det ingen succedag för HHKs del. Andra halvlek föll regnet och bollen blev såphal.
Mot slutade tappade Konnereud av oförklarliga skäl fattningen och skämde ut sig med tre utvisningar inom loppet av 30 sekunder. De danska domarna plockade spelare efter spelare för olämpligt uppträdande och ojust spel. Mycket sorgligt att se av ett lag som leder med tio mål.
För spelare och ledare blev Partille Cup en lärdom, att möta tunga och spelskickliga lag från Island, Tyskland, Ukraina, Norge och Sverige, och att försöka ladda om i ett tätt spelprogram. Killarna har gjort en fantastisk insats och ska ha all heder av sin kämpainsats.
Trevlig sommar allesammans!
Roger, Lotta och Anders
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera