Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Supporterföreningen Lejonen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Supporterföreningen Lejonen.
Supporterföreningen Lejonen HFKs klack
Följ oss för uppdateringar
Nu ska det avgöras!!
Nu ska det avgöras, sista veckan på säsongen, kvalhelvetet rullar vidare efter ett långt uppehåll. Nu ska säcken knytas ihop och Hallby ska skickas tillbaka till den Allsvenska som vi i Lejonen och HIF så innerligt vill undvika.
En buss med Lejon och HIF supportrar kommer under tisdag eftermiddag rulla genom småland för att, på bästa sätt, heja fram våra gulsvarta hjältar till en ny kvaltriumf, Ja, det är i alla fall vad vi hoppas på, vinst i morgon och vi är kvar i handbollsligan, förlust och en ny match, hemma på söndag. "Vojne, Vojne" vilken dramatik det kommer att bli. Nervositeten börjar redan komma krypande, men det är ju detta som är så fantastiskt kul med idrott, att få vara nervös, att få vara engagerad, att få vara en i gänget, att få vara en med samma engagemang som så många andra. Att få drömma, drömma samma drömmar som så många andra, känna glädje och gemenskap med ett gult hav av kompisar. Att tillsammans få skrika ut den glädje som en vinst skulle innebära.
Det ska vi kämpa för imorgon kväll!!
Vi hoppas att laget har förvaltat uppehållet på bästa sätt och att "Tobbe" Nordahl är fit for fight och redo för spel, det skulle betyda oerhört mycket med "Tobbe" i startsexan. Nu är det upp till bevis, nu ska smålänningarna slås tillbaka på deras egen hemmaplan. Kom igen HIF, i morgon kväll kämpar vi tillsammans. Tillsammans är vi starka, jäkligt starka!!
HJÄRTA, GLÄDJE, GEMENSKAP!!
Foto taget av Torbjörn Sunesson.
Kan bara hålla med ang nervositeten. Önskar killarna ett riktigt Lycka till. Ni får sjunga för mig oxå.
RapporteraRapportera
Det ska vi göra AM!!!
RapporteraRapportera
Tack mina kära lejonvänner
RapporteraRapportera