Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om HBK Bergania Ungdom, Junior & Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från HBK Bergania Ungdom, Junior & Senior.
Ungdom, Junior & Senior
Följ oss för uppdateringar
Handlingsplan gällande HBK Bergania för hur föreningen hanterar fall av Covid -19 i träningsgrupperna.
Samtliga aktiva medlemmar och tränare har en skyldighet att informera sin närmsta tränare och eller kollega om man konstaterats Covid-19 positiv.
När HBK Bergania får kännedom om att en aktiv medlem i träningsgruppen har konstaterats Covid-19 positiv ska följande handlingsplan efterföljas.
• Vi säkerställer att personen befinner sig i karantän, dvs. på avskild plats utan risk att smitta andra. Vid behov, hjälpa personen att omgående ta sig hem.
• När en person i ett hushåll är sjuk i misstänkt eller konstaterad covid-19 ska denne isolera sig i hemmet, kontakta sjukvården samt följa de instruktioner som ges därifrån.
• En period av karantän av hela familjens medlemmar ska ske vid konstaterad Covid-19 inom samma hushåll. Vara uppmärksam på om någon annan i hushållet får några symtom under hela inkubationstiden. Det är den tid det tar från att du blivit smittad till symtomen visar sig. Den är oftast 5 dagar men kan variera mellan 2 och 14 dagar.
• Den som har en konstaterad covid-19-infektion ska stanna hemma i minst sju dagar efter insjuknandet. De två sista dygnen ska ha varit utan feber och med gott allmäntillstånd innan återvändande till träning kan göras.
• Samma sak gäller om den som har varit sjuk inte haft covid-19: stanna hemma så länge du är sjuk, du ska tydligt känna dig bättre och vara feberfri i två dagar innan du går tillbaka till träningen.
• Tränaren för brottningsgruppen har som ansvar att informera övriga i träningsgruppen om en smitta upptäcks, och de övriga i gruppen har utsatts för en smittorisk. Om personen som konstaterats Covid-19 positiv har haft en nära kontakt med någon 24 timmar innan man fått sitt första symtom ska de personerna underrättats att de kan ha varit utsatta för en smittorisk.
• Både styrelsen, medlemmar, tränarna, och föräldrarna behöver hålla sig uppdaterade genom Folkhälsomyndigheten och övriga nyhetskanaler om händelseutvecklingen kopplat till Covid-19.
Med vänlig hälsning HBK Berganias styrelse
Inga kommande aktiviteter
Tydligt! 👍
RapporteraRapportera