Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hästveda IF P16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hästveda IF P16.
P16
Följ oss för uppdateringar
Ett skadedrabbat Farstorp/Hästveda mötte Bromölla på Strandängens IP. Inledningsvis tog hemmalaget kommandot och var nära att ta lednigen redan efter någon minut. Det välplacerade skottet motades säkert av Eric. Bromölla behöll initiativet och skapade ytterligare någon vass chans. Men efter ca en kvart började Farstorp/Hästveda få ordning på spelet och visade stundtals upp riktigt fint spel utan att skapa några riktigt vassa chanser. Då klev Victor fram och lyckades via ett motlägg kriga med sig bollen och 0-1 var ett faktum. Efter ledningsmålet behöll vi kontrollen över matchen och kort efter kunde Malte kyligt placera in 0-2 på passning av Anton. 0-3 Var en tjusig historia där August utmanar på kanten och spelar in till en fri Anton som trycker in bollen i mål. Något senare kommer en Bromöllaspelare fri på vår högerkant efter att försvaret trott att han var offside. Dock var det nog ett korrekt domslut att inte blåsa. Så medans vi tittar boll placerar Bromöllas forward in 1-3 helt otagbart för Eric. Strax innan halvtidsvilan spelar Malte fri Anton som för en gångs skull trillar i straffområdet!! Anton tar straffen själv och Farstorp/Hästveda leder med 1-4 i halvlek.
Andra halvlek blir lite mer fysik och mindre skönspelad. Efter ungefär 10 minuter spelar Eliasson fram en glödhet Anton som gör ytterligare ett hatrick denna säsongen. 1-5 Kändes tryggt men så var inte fallet för Bromölla lyckas peta in både 2-5 och 3-5 och matchen blir plötsligt spännande. Dock lyckas vi hålla undan och borde nog haft en straff till i slutet när August blir nerdragen två(!) gånger av Bromöllas målvakt.
Segern var rättvis men Bromölla ska ha en stor eloge för deras fina spel och vi önskar dom lycka till i fortsättningen av serien. Vi tar med oss det bitvis bländande passningsspelet och den fina inställningen till kommande matcher. Bäst på plan var Anton, Hannes och Rappe.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera