Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hamburgsunds IF Pojkar -08
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hamburgsunds IF Pojkar -08.
Pojkar -08
Följ oss för uppdateringar
Alliansens 07-08 lag har hemmamatch mot Herrestads AIF på Sparvallen torsdagen den 30/5 kl 19.00, alla spelare födda 07-08 kan anmäla sig + Elias och Ebbe födda 09.
Anledningen till att jag skriver om detta här på laget är att Mudar från Tanums IF och jag själv blev tillfrågade igår om vi kunde tänka oss att ta över dom båda Allianslagen, jag kontaktade alla aktuella HIF spelare + Henke i Bullaren och alla tackade ja till att spela med Alliansen om vi båda tog oss an att leda laget.
Så då tackade jag och Mudar ja till uppgiften och ska göra vårt bästa för att få killarna att ha kul tillsammans och förhoppningsvis kunna åstadkomma något på planen också, så vår första uppgift blir att leda lager i den här matchen.
Sen återkommer vi förhoppningsvis om en ny dag och tid för träning som även passar alla dom som tränar med seniorlaget, torsdag är föreslaget och det skulle passa bra.
Inga kommande aktiviteter
| 8 jan | BINGO |
Hittills har David, Herman, Ebbe, Liam, Elias, Robin, Mahmoud, och Mono anmält sig, Henke är tyvärr förkyld men hade gärna spelat.
RapporteraRapportera
Bussen var tyvärr bokad så vi behöver några föräldrar som kan ställa upp och köra till Sparvallen, vi bör samlas 17.15 i Hamburgsund och åka senast 17.30. Hör gärna av er så fort ni kan så vi vet att killarna kan ta sig till Tanum.
RapporteraRapportera
Peder Istad och Yvonne Engblom ställer upp och kör till Tanum, Peder har 7 platser i sin bil. Tyvärr har Elias blivit förkyld och ligger hemma med förkylning och feber så vi kallar in en ersättare för honom.
RapporteraRapportera
Det blev som väntat en svår match mot serieledarna Herrestads 17 års lag, men killarna ska ändå ha beröm för sin insats, första halvlek slutade 0-0 och vi höll spelet uppe bra.
RapporteraMen i andra halvlek fick dom hål på oss samtidigt som orken tröt på sina håll.
Slutresultatet 0-6 speglar på inget sätt matchen, dom fick några billiga mål på slutet.
Men både vi ledare och spelarna visste att det var en svår motståndare och att vi skulle få det tufft, men laget tog det bra och var inte alltför besvikna, det kommer ju fler matcher.
Rapportera
Jag kan tillägga att Herrestads båda ledare kom och pratade med mig och Mudar efter matchen och dom var överraskade över det motstånd dom mötte, dom sa att dom var oroliga efter första halvlek och förvånade över hur ett lag som ligger sist i serien kunde spela så bra.
RapporteraDom sa att vi måste ha goda chanser att besegra flera av lagen i serien om vi kan spela som vi gjorde, dessutom sa dom att resultatet inte alls speglade matchen, en seger med ett par mål hade varit mer rättvist sett till spelet på planen och dom önskade oss lycka till framöver.
Rapportera