Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF Damjunior DJ17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF Damjunior DJ17.
Damjunior DJ17
Följ oss för uppdateringar
Vi hälsar Daniel Nordberg välkommen till Hagunda F07/08.
Örsundsbro:s flicklag som vi mött under många år har tyvärr lagt ner inför denna säsong. De spelare som valt att fortsätta spelar nu i Enköping, Sirius och hos oss.
Daniel har spelat hockey samt innebandy och spelar fortfarande gubbinnebandy på söndagskvällar.
Daniel har varit tränare i ca 10år i Örsundsbro och följer nu med sina döttrar Frida & Filippa till oss.
- Det känns spännande att få va med och fortsätta utveckla tjejerna med det jag kan.
Vi har haft en bra relation mellan Hagunda-Örsundsbro under många år. Jämna och roliga matcher varje gång.
Nina fortsätter:
- Daniel och jag har pratat en hel del under senaste åren, bollat om motståndare i serien och inför cuper och även pratat om våra resp seriematcher. Uppskattat dessa samtal enormt.
Vi har även tränat tillsammans och några spelar (eller har spelat) fotboll tillsammans så vi är väldigt glada att några väljer att fortsätta spela i Hagunda.
- Örsundsbro har varit jobbiga att möta, det blir derbykänsla och deras farliga kontringar har straffat oss flera gånger. Även om vi haft övertaget i vissa matcher så har de stått som slutsegrare i senaste årens drabbningar.
-Daniel är innebandykunnig och det är perfekt att få in en ledare som kommer med andra idéer, ser laget/spelarna med andra ögon.
Daniels Bästa innebandy minne:
- i våras besegrade vi topptippade Onyx i finalen på Linköping floorboll på straffar. Den matchen va svettig men ett minne för livet.
Vi välkomnar hela familjen Nordberg till Hagunda 💙💛
#hagundafamiljen #ungdomstränare
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera