Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagunda IF Herrlag Allsvenskan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagunda IF Herrlag Allsvenskan.
Herrlag Allsvenskan
Följ oss för uppdateringar
Hej Adam!
Vad har du gjort i sommar?
Hej! Jag har tagit studenten, tränat, semestrat i turkiet med kompisar samt jobbat. En toppen sommar helt enkelt.
Hur har det gått på försäsongen för egen del?
Knäproblem har bidragit till en strulig försäsong för min egen del. I maj skadade jag höger menisk. En menisk som opererades i samband med en liknande skada för något år sedan. Efter magnetröntgen och läkarbesök så var det tydliga direktiv, jag skulle avstå all fysisk aktivitet som involverade knät hela sommaren. Detta har varit mentalt påfrestande med det har även bidragit till att jag är mer taggad än någonsin på att säsongen ska dra igång. Känslan talar för att det är en fantastisk säsong som väntar för Hagunda IF.
Vad har du för tankar inför den kommande säsongen?
Jag vet vilken potential som finns och därför har jag väldigt höga förväntningar. Individuella målet är att utveckla kvalitén på allt jag gör. Detta ska förhoppningsvis bidra till att slutligen nå SSL.
Vem blir årets spelare?
Felix "Bullen" Abrahamsson, hal som en tvål. Han kan snurra upp vilken försvarare som helst.
Vilken är din paradrätt i köket?
Min paradrätt är min egen dunderfrukost. En unik havregrynsgröt med äpple, kanel och keso. Detta serveras med ett par perfekt kokta ägg på sidan.
Om det inte är passande att bjuda på frukost så brukar jag plocka fram min andra paradrätt. Tacos med mango, enkelt och otroligt gott.
Vem i laget tror du kommer åka på högst böter under säsongen?
Känslan säger att Nisse Göthberg kan ha en viss tendens att ligga i toppen där.
Hela laget ställer upp i tv-programmet Farmen. Vem vinner och vem åker ut först?
Jag tror att Kristian Adolfsson kommer att kamma hem vinsten. Jag kan tänka mig att han är ett strategiskt geni. Han skapar flertalet strategier för hur han ska lyckas gå vinnande ur programmet. Fallerar en strategi så har han flera på lager. Dessutom tror jag att han har lätt för att motstå konflikter och bråk. Ett vinnande koncept helt enkelt!
Först att åka ut blir Niklas Wik pågrund av ett felriktat fokus. Han är för beroende av att gymma armar.
Stort tack Adam!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera