Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Haga P-10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Haga P-10.
P-10
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Vi har precis haft ett föräldramöte och jag tänkte här summera vad som tagits up där och lite vad som gäller inför säsongen.
Vi är för tillfället 8 spelare i P10 (Theo, Leo, Eidon, Emilio, Axel, Levi, Jakob och Pontus). Det är ju lite få så det är ju väldigt välkommet om fler hakar på. Får ni tillfälle så gör gärna lite reklam för det. Men på grund av detta har vi under vintern träffat ledare för P09 och P11 samt ungdomsansvarig för att prata lite om vår situation. Det slutade med att vi bestämde att P11 ska träna samtidgt som oss och att vi då från vecka till vecka kan stämma av och om det behövs låna över någon under träningen. Dessutom är det ina problem för oss att låna spelare för att täcka upp under cuper.
Kanske har det nämnts redan eller synts här på laget. I vilket fall som helst så har Pontus mamma Therese Höglund valt att haka på oss i ledargruppen. Det är kanon för oss, tack för att du ställer upp Therese och välkommen! Therese kommer normalt inte vara delaktig som tränare på våra träningar utan kommer i första hand stötta på den administrativa fronten. Det kan handla om att lägga upp info på laget eller boka cuper m.m.
Träningstid:
Tisdagar 17-18.30. Vi återkommer om exakt startdag, det beror på när vaktmästaren ger grönt ljus. Men högst troligt är det senast 1/5.
"Försäsong":
Ha utkik här på laget.se, det kan komma inbjudan till barnen (och föräldrar som vill) att träffas och ta en liten löptur för att komma extra förberedda inför säsongen.
Matcher och cuper:
Träningsmatch mot Hovslätt - Vi håller på att kolla upp detta. Om det blir av så blir det en veckodagskväll i Maj.
Hammarskölden (Norrahammar) 26/5 - Här är vi anmälda och ska delta
Ekocup (Ekhagen) 8/6 - Också anmält och klart
Hagadagarna 17-18/8 - I år ska vi se till så att vi slipper ha våra uppgifter under speldagen..
Cup nummer 4 - Troligen blir det ytterligare en cup efter hagadagarna. Vi håller på att kolla upp detta.
Övrigt:
- Försäljning, vi bedömmer att vi inte behöver genomföra någon obligatorisk försäljning i laget. Man kan sälja kaffe om man vill.
- Medlemsavgift, glöm inte att betala. Om ni inte har info kring detta så säg till
- Fotbollsskola, kanske har ni sett något om detta. Det planeras hur som helst för fotbollsskola under en vecka med start 17/6. Dock saknas det ledare, säg till om någon är intresserad av att vara ledare.
- Spelregler har uppdaterats. För vårt lags 5 mot 5 matcher så innebär det ytterst små förändringar. Största förändring är att en enskild match nu är 3*15min och en match i sammandrag/cup är 3*10min. Vill man läsa mer så står det på smålandsfotbollen.se under Barn&Ungdom->Nationella spelformer.
Mvh Ledarna i P10
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera