Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Haga A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Haga A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det nya året börjar bra för IF Hagas del, då vi under måndagen kan presentera en försenad julklapp i form av att den elegante mittfältsdirigenten Viktor Niklasson har förlängt sitt kontrakt. Den 29-årige mittfältaren har de senaste åren styrt spelet från sin innermittfältsposition samtidigt som han varit en pålitlig straffskytt med 5 mål (7 totalt) från elva meter och en 100%-ig utdelning ifjol.
"Viggo" är glad över att allting nu är klart och sugen på att dra igång försäsongen som börjar redan imorgon med träning i Tipshallen Elmia. Revanschlustan är stark efter fjolårssäsongen:
- Jag var med och spelade ner klubben, därför känner jag också ansvar att vara med och spela upp klubben igen, säger han om förlängningen.
Sportchef Adrian Andersson är också väldigt nöjd:
- Vi är självklart väldigt glada att ha med oss "Viggo" på resan. Jag blir varje år lika förundrad över att klubbarna ett par divisioner högre upp inte uppvaktar honom hårdare med den kvalitén han besitter.
Ytterligare en viktigt pusselbit är därmed på plats och lagbygget ser mer och mer intressant ut inför den kommande Division 4-säsongen. Fler nyheter är att vänta inom kort!
Foto: Robert Corell
| IFK Falköping FF (borta) | 16 maj, 13:00 |
| Träning | 18 maj, 17:30 |
| Träning | 19 maj, 17:30 |
| Träning | 21 maj, 18:30 |
| Tidaholms GoIF (borta) | 23 maj, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera