Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF Haga A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF Haga A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vi kan nu berätta om några förändringar i A-truppen. Alexander Stavander slutar efter ett halvår i Haga p.g.a. tidsbrist.
Istället flyttas Joakim Fritz upp i A-laget från U-truppen. Jocke har spelat bra i U-laget under våren och även tagit chansen att visa upp sig från sin bästa sida när han fått chansen i A-laget. Han spelade bl.a. 90 minuter borta mot Bosna Norrköping. Joakim är en snabb vänsterfotad yttermittfältare och vi tror att han kommer utvecklas ytterligare med bättre konkurrens på träningarna.
Som vi berättat om tidigare ansluter även Gustav Kangeryd till A-truppen. "Gurra" har legat i lumpen under våren men har ändå hunnit med att spela enstaka matcher i både U och A. Han hade en fin utveckling förra säsongen, som var hans första i A-truppen, och är användbar på flera positioner.
Både spelarna är glädjande nog egna unga produkter.
A-laget återupptar träningen efter några veckors uppehåll onsdagen den 14 juni.
| Träning | 26 maj, 17:30 |
| Jönköpings Södra IF (hemma) | 27 maj, 19:15 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Träning | 1 jun, 17:30 |
| Träning | 2 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera