Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Habo IF Habocupen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Habo IF Habocupen.
Habocupen
Följ oss för uppdateringar
HaboCup 2013 är nu slut.
När man vaknade 04, 30 på morgonen och regnet stod som ”spön” i backen kändes det tungt.
Men väl på plats kl 7 så hade det dragit vidare och vi kunde se fram mot en dag med sol och härligt väder. Lag skulle få glädjas över segrar och kanske fälla en tår vid en missad straff.
Det var många morgontrötta killar och tjejer som anlände till Slätten på morgonen.
Efter lördagskvällens disco där det var full fart från början med mycket dans och skoj och killar och tjejer som spanade på varandra. Så tröttheten var förstålig.
F10/11
Morgonens sista gruppmatcher blev jämna så när finalen skulle spelas mellan Ulricehamn och Hovslätt så var det spänning att vänta. Det blev Ulricehamn som fick höja dagens första pokal efter seger 1-0. Grattis.
F11/12
Det blev inga skrällar i kvartsfinalerna.
De båda semifinalerna skulle bli gastkramande.
Habo mot Ulricehamn avgjordes med bara någon minut kvar. Habo gör 2-1 och tog sig till final. Göteborg mot Stockholm eller rättare sagt Zenith mot Sätra och efter stor dramatik så gick det till straffsparkar. Där drog grönklädda Zenith längsta stråt och final mot Habo väntade.
Finalen var bara 30 sekunder gammal när Habo tar ledningen med 1-0 på straff. Men Zenith skulle få en efterlängtad revansch. Efter lysande spel vänder man på steken och vinner rättvist med 3-1. Grattis.
I B-finalen besegrade Ingelstad Ulricehamn blå med 2-0.
P10
A-B-C slutspel skulle få sina vinnare.
Vi börjar med C där Habo vit efter en tät match besegrade Bankeryd med 1-0.
B-finalen besegrade Värnamo Södra lag röd J-Södra med 3-0.
I A-slutspelet så var det ingen av de båda gruppettorna som tog sig till final. Haga föll mot Assyriska och Taberg föll mot Värnamo Södra vit.
I finalen segrade ett piggt Assyriska med 2-0. Guldpokalen till Göteborg.
P12 (Vi tar P11 sist)
En mycket rolig klass att följa då det varit många bra och jämna matcher så det kändes ovisst vilka som skulle gå hela vägen. Våra domare var imponerade av flera av lagen i klassen.
Jämn semi att vänta mellan Habo och Hovslätt. Men det var (tyvärr) Hovslätt som var ofina nog att slå ut hemmalaget med 2-0 (även om det var rättvist).
Andra finallaget skulle bli Råslätt som vann sin semi med 3-0 mot Ulricehamn.
Finalen orkade inte Hovslätt och Råslätt kunde vinna med 4-0. Grattis Råslätt. Tilläggas skall att Råslätt inte släppt in något mål på hela turneringen. 26-0 i målskillnad på sex matcher, imponerande.
B-finalen vann Taberg gul med 2-1 mot Töreboda.
P11
Vi tar denna klass sist eftersom det var de som spelade turneringens sista matcher.
Största klassen med 13 lag, det gjorde att det blev gruppspel även i slutspelet innan placeringsmatcherna skulle spelas.
I B-slutspelet gick Ulricehamn blå och Malmslätt svart till final efter att vunnit sina matcher i semifinal grupperna. Finalen kommer.
A-slutspelet så gjorde J-Södra grön rent hus i sin grupp, tre segrar och 12-0 i målskillnad.
I andra gruppen så vann IFK Motala sina matcher och tog finalplatsen.
Cupmatcher är ofta dramatiska och när de två sista matcherna spelades, B respektive A-final så fick den stora publik som var på plats allt detta. Straffavgörande på båda planerna.
B-final. Mållöst efter full tid så var det Ulricehamns IFK som besegrade Malmslätt på straffar.
A-final som var mycket välspelad mellan J-Södra och IFK Motala så var det samma dramatik och även här så blev det straffsparkar som fick avgöra.
Guldpokalen fick följa med på resan till…….Motala. Vi säger grattis till IFK.
Tack än en gång till alla.
För alla resultat Klicka här
/LN för HaboCup
| HaboCupen | 27 jun, 08:00 |
| HaboCupen | 28 jun, 08:00 |
| Habo IF firar 100 år | 12 sep, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera