Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gustavsbergs IF Handboll F-2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gustavsbergs IF Handboll F-2013.
F-2013
Följ oss för uppdateringar
Hej
Här kommer vikigt info om Skadevi, Hallbybollen och Norden cup.
Skadevi
Som vi skrev i tidigare utskick så kommer vi behöva åka väldigt tidigt till Skövde. Vår första match är redan 13:30 mot Kroppskultur. Vi kommer därför samlas 7:00 på Eurocar i Liljeholmen.
Eurocar liljeholmen
Vi kommer hämta ut bussarna och åka på en gång. Vi rekommenderar att ni pratat med era barn om att ta det lugnt och försöka sova så mycket som möjligt på resan ner. Det kommer behövas.
Hallbybollen
Vad kul att 18 spelare har anmält intresse för Hallby. Vi verkar vara ett lag där både spelare och ledare älskar cuper 😊
Men vi har bara anmält ett lag och att åka med 18 spelare är tyvärr för mycket för ett lag.18 spelare är även för lite för 2 lag. Vi har därför gått ut till F2012 och F2014 för att se om vi kan lösa 2 spelare till. Dock så åker båda dessa lag till Hallbybollen också med sina lag.
Vår ambition är att alla ska kunna åka med och vi kommer jobba stenhårt för att det ska bli så och vi kommer kolla på alla möjliga lösningar. Vi hoppas kunna ha en lösning på plats nu under höstlovet så alla vet hur det blir.
Om vi inte får till det så kommer vi åka med 12 spelare. Det är förstås otroligt tråkigt för de som inte kan åka med i sådana fall och det kommer vara ett hårt slag för dem. Dock så planerar vi att åka till Irsta också, så det kommer fler cuper och chanser framåt.
Men nu försöker vi första och främst lösa så vi kan åka med 2 lag.
Norden cup
Som säkert några av er redan vet så gick vi även ut med en intresseanmälan till Norden cup 27-30 december för några i laget. Tanken var att spela med ett 2013 lag med spelare från F2012 och F2011 lagen som är födda 2013 (ja det finns 2013 spelare även i dessa lag). Detta är en cup med väldigt svårt motstånd och vi kallade 6 spelare efter handbollsutveckling och träningsnärvaro. Denna cup skulle i sådana fall inte finansierat av vår lagkassa utan varit helt självfinansierad. Efter intresseanmälan har vi dock beslutat at inte åka till denna cup.
Jag hoppas ni förstår oss tränare och hur vi tänker. Om ni har ni några funderingar så är det bara att kontakta Mats.
Heja Gurra
| Träning | 2 jan, 16:05 |
| Gemensamt träning och matcher med F2012 | 2 jan, 16:15 |
| Hallbybollen 2026 | 4 jan, 07:00 |
| Träning | 7 jan, 16:00 |
| Träning | 8 jan, 18:50 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera