Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ragunda BK Ragunda Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ragunda BK Ragunda Damer.
Ragunda Damer
Följ oss för uppdateringar
Ragunda BK - IFK Strömsund 2-3 (1-1)
Mål: 1-0 (27') Hilda Lindström, 1-1 (42') Moa Elverum, 2-1 (62') Clara Amrén (Sofie Lagerström), 2-2 (78') Pana Makuach, 2-3 (88') Tilly Gillblad
Varning, IFK: Mikaela Andersson Hjälte
Utvisning, IFK: Mikael Wallin (tränare), Fredrik Orell (tränare)
The Rags tappade matchen som de hade så stadigt i sitt grepp under 75 minuter. Sista kvarten blev avgörande och med ynka två minuter kvar av matchen avgör gästande Strömsund säsongen sista "North East Derby" i Damalljämtskan.
HAMMARVALLEN. Ragunda gick ut i hög press direkt från start och gjorde det svårt för gästerna som allt som oftare slog långt och rent ut sagt tjongade rätt som det var. I 27'e minuten pressade man så pass bra att man stressade fram ett fjuttigt uppspel som Hilda Lindström snapppade upp och kvicktänkt placerade förbi en överumplad Strömsundsmålvakt. Ragunda fortsätter på sin för dagen mera offensiva bana och pressade högt för att tvinga fram fler misstag, men gästerna bjöd inte längre in till den "matchen-i-matchen" utan slog i stort sett bara ifrån sig. Det gjorde att Strömsund sällan befann sig på Ragundas planhalva med bollen under kontroll. Dock behövde de inte så långt in på offensiv planhalva visade det sig strax innan pausvilan när Strömsunds viktiga Moa Elverum, som missat större delen av säsongen, uppfattade att Rebecca Sinclair Karlström i hemmamålet stod långt ute och provade ett lobbskott från mittcirkeln och kvitteringen var ett faktum.
"-Det var ju ingen chans men mål blev det ändå", grubblar Po Bengard i hemmalägret.
Hursomhelst var det påpassligt, smart och snyggt aggerande av Elverum i Strömsund. 1-1 och halvtid.
I andra halvlek förtsätter Ragunda med sitt offensiva tänkt och skapar tre bra lägen på mindre än tio minuter som gästerna lyckosamt lyckades hålla borta från nätrassel. Men i 61'a minuten tvingar Rags'en fram en hörna från höger. Sofie Lagerström lägger den i ytan utanför målvakten som får svårt att komma ut då hon blir omringad av spelare och bollen når Clara Amréns panna för 2-1 och ny ledning för hemmalaget.
Det offensiva spelet tär på krafterna och i 78'e minuten slarvar Ragunda med passningsspelet och Strömsunds unga lovande Pana Makuach får bollen lite slumpmässigt serverad med avslutar distinkt förbi en chanslös Sinclair Karlström i hemmamålet. Nästan en repris på RBK's 1-0-mål.
Ragunda har ju också två hörnor i slutet på matchen som man bättre borde tagit reda på. Man börjar se att konsentrationen blir mer och mer lidande allt eftersom tröttheten ökar. Så när det är två minuter kvar av "NED"-matchen får gästerna, med betoning på "får", chansen att avgöra. Delvis p.g.a. slump och delvis p.g.a. slarv kan planens minsta spelare Tilly Gillblad raka in bollen i öppet mål. Detta efter att Sinclair Karlström gör, inte en men, två högklassiga räddningar innan bollen hamnar framför fötterna på den vid tillfället enda ensamma spelaren på hela planen.
Ragunda ligger kvar på fjärdeplatsen i tabellen medan IFK Strömsund lämnar jumboplatsen efter säsongens första vinst.
Matchens lirare i respektiva lag var Alva Röstlund i RBK och Pana Makuach i IFK.
"Fotboll är en enkel sport. Ragunda sparkar på en boll i 90 minuter och sedan vinner ändå Strömsund med 3-2"
//Lary Gineker
Inga kommande aktiviteter
|
|
ÅRSMÖTESDAX! |
| 28 maj | DAX FÖR BINGO |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera