Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grundsunds IF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grundsunds IF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Det blev en andra raka förlust i Grundsunds IF:s hemmamöte med Hamburgsund på söndagseftermiddagen. Giffarnas dåliga förmåga att göra mål spökade igen i matchen som slutade 0-3.
Startelvan:
Calle
Erik G Fidde PEO Jonas
Johan G Elof Lycke Emil
Peewee Manne
Bänken: Matte, Wijk, Stadler, Forsell
Vi började matchen ganska bra och efter en kvart kändes det som om vi hade ett litet grepp om händelserna. Flera gånger kom vi in i deras straffområde och både Manne och Emil hade bra lägen. Peewee hade även en nick över från nära håll och ytterligare en nick på hörna som deras målvakt räddade snyggt.
Dessvärre blev vi hårt straffade när de gick till attack efter en halvtima cirka när Erik G hamnade i duell med en av deras anfallare. Hamburgsundsspelaren föll när han skulle ta emot bollen och domaren pekade på straffpunkten. Ett tufft domslut.
Straffen slogs säkert i mål.
Efter 0-1-målet hade vi en dålig period och Hamburgsund hade bud på 2-0.
I den andra halvleken kom vi tillbaka starkare och skapade flera bra lägen för en kvittering. Emil spelade snyggt fram Manne i fritt läge, som tyvärr fick bollen för långt ifrån sig och Elof nickade just utanför på ett fint inlägg från Jonas.
Men bollen ville inte in och på en snabb utspark följd av en snabb omställning gjorde Hamburgsund 2-0. Efter det var matchen avgjord och alldeles i slutet kom 3-0 också.
En tung tung förlust i regnet där vi ändå får ta med oss att vi alla gjorde så gott vi kunde. Försvarsspelet var betydligt bättre jämfört med Mycklebymatchen och hade vi bara fått in en boll i första halvlek hade matchutvecklingen kunnat bli en annan. Nu får vi bryta ihop, komma igen och ta nya tag.
Fidde och PEO gjorde väldigt bra ifrån sig centralt och även Jonas skötte sig utmärkt till vänster i försvaret. Peewee jobbade som vanligt hårt för den gula tröjan.
/Elof
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera