Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grums IK FK Team-2014
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grums IK FK Team-2014.
Team-2014
Följ oss för uppdateringar
Hejsan alla!
Jag har fyra saker att ta upp så håll i er nu :)
1. Vi är nu 20 anmälda spelare i laget vilket kommer att bli ohållbart med tanke på att vi bara kommer åka med max 9 spelare till varje poolspel och därmed blir det inte särskilt mycket matcher för barnen. Jag skulle därför föredra om vi kunde anmäla ytterligare ett lag, och för att detta skall gå så behöver jag fortfarande en förälder till som kan tänka sig att ansvara för laget vid matcher. Som jag sagt tidigare så behöver man inte göra särskilt mycket i denna roll om man inte önskar det, jag kommer fortsatt hålla i träningar, ta ut lag osv, och det enda man egentligen behöver göra är att ansvara för laget på plats, och se till att alla får spela lika mycket. Skulle någon vara intresserad så är det bara att höra av sig till mig, eller fånga upp mig på nästa träning.
2. Vi har börjat samla in pengar till laget genom att sälja kakor. Josefine delade ut broschyrer till alla som var med på träningen idag, ni som inte närvarade får era vi nästa träningstillfälle. Man behöver gå in på Kakservice, Registrering där man skapar sig ett eget konto där man sedan lägger in alla beställningar. Där finns även en länk till er egen webbshop som gör det möjligt för vänner och bekanta att själva gå in och lägga en beställning utan att ni behöver närvara. I samband med detta så anordnar vi även en tävling med priser till den spelare som säljer flest och näst flest kakburkar. Jag fick länken vid 15-tiden idag och har redan sålt 7 burkar så nu har ni lite att jaga ikapp :) Försäljningen startar omedelbart och håller på fram tills ca den 26/6.
3. Lördagen den 2 Juni så anordnar vi en egent fotbollscup nere på Grönberg. Detaljerna kring detta är ännu inte spikade så jag tänker inte gå in alltför mycket på djupet kring detta ännu, men räkna med att vi kommer att behöva ha minst 1 förälder per barn på plats ca 07:30 på morgonen för att ställa iordning och förbereda oss, och minst 1 förälder per barn på plats kl 16:00 för att städa/ställa tillbaks allting igen. Utöver detta så kommer vi att tilldela er föräldrar "arbetspass" under dagen som tidigare år verkar ha legat på 1.5h. Dessa "arbetspass" kan till exempel bestå av att stå i kiosken, vara parkeringsvakt, grilla burgare, sälja lotter etc. Alla kommer att tilldelas 1-2 "arbetspass" under dagen. Till detta så söker jag en förälder som vill ha lite extra ansvar under dagen, låt oss kalla hen "superföräldern". "Superföräldern" behöver inte stå fast vid någon station under dagen, utan har istället ett mer övergripande ansvar för övriga föräldrar. Arbetsuppgifter för "superföräldern" är att lägga ett schema för övriga föräldrar under dagen, samt att "finnas till hands" vid behov under hela dagen. Känner någon utav er redan nu att man är sugen på denna position så kan man dra iväg ett SMS till mig innan nästa träning, annars kommer jag att bestämma vem av er som blir "superföräldern". Utöver detta så har vi ganska så fria tyglar på hur vi skulle kunna dra in ytterligare pengar till lagkassan, genom lotteriförsäljning, bakning, diverse tävlingar etc. Det är bara fantasin som sätter gränser här och har ni någon bra ide så hör gärna av er. Jag skulle gissa på att det kommer bli ett mer formellt möte angående denna dag längre fram.
4. Så till den sista punkten på listan. Dagen efter att vi spenderat hela dagen nere på Grönberg, söndagen den 3 Juli har vi blivit inbjudna till att spela Sun Cup i Karlstad. Då jag vet att dagen innan kommer att bli ganska så intensiv så har jag avvaktat Sun Cup-inbjudan så att ni föräldrar får vara med och bestämma hur vi ska göra här. Anmälningsvgiften per lag ligger på 1500 kr, och blir vi till exempel 13 barn så kommer det kosta varje spelare 115 kr att vara med (1500 / 13 = 115 ish). Jag kommer göra så att om jag får minst 12 stycken anmälningar senast onsdag nästa vecka (1/6) så anmäler jag ett lag. Anmäler sig gör man på SMS till mig på 0729 66 66 29. Notera att jag vill inte ha betalt i samband med att man anmäler sig, utan först när vi vet om vi ska åka eller inte :)
Sen tror jag inte att det var något mer för tillfället, kommere ni på något som ni funderar över så är det bara att ni hör av er till mig :)
Ha de fint!
Inga kommande aktiviteter
| 9 dec | Julbord för Grums Fotboll |
| 9 dec | Information om Fritidskortet för vårdnadshavare |
| 1 dec | Gåfotbollen hänger i |
| 27 nov | Julen är en lagsport! |
| 24 nov | Seriförslagen från Förbundet |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera