Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Girl Fighters BK Brottargruppen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Girl Fighters BK Brottargruppen.
Brottargruppen
Följ oss för uppdateringar
Höstens första Närke-cup var i Örebro vi hade med oss 8st tävlingssugna tjejer!
För 6st av tjejerna var det första gången som de tävlade på en brottartävling, men det märktes inte när de kom ut på mattan!
Alla tjejerna gjorde riktiga brottargrepp i både stående och i parterr, de provade även på olika grepp.
De som har tränat längst har tränat i ett år några har tränat ca 7 gånger nu i höst, men ändå använde de riktiga grepp och vann matcher mot de som har tränat längre.
6st av tjejerna fick det riktigt tufft för de fick fyra matcher men inte mycket vila i mellan matcherna men de kämpade på. Några orkade sen även till träningen som var några timmar senare.
Vi tränare och ledare är riktigt stolta över tjejerna som skötte sig fint både på mattan och bredvid när de väntade på sin nästa match.
26kg
1:a Fanny
2:a Moa
3:a Willma
5:a Agnes
35kg
1:a Liv A
3:a Selma
45kg
1:a Liv B
2:a Alma
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera