Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gimo IF FK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gimo IF FK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Jumbon Tärnsjö på bortaplan skulle bara betyda en sak. Tre poäng. Och ett bra tillfälle att få snurr på offensiven, döda matchen tidigt och att rulla på lirare. Allt blir inte alltid som man tänkt sig. Eller ja. Denna säsong blir det ganska sällan som man tänkt sig. Men totalt en bra match och tre bra poäng!
Vi inleder väl helt okej ändå. Kopplar greppet om bollinnehavet tidigt och observerar de ytor som finns - men observerar också en (fin men) svårspelad plan med dåligt grepp under dubben. Men allt går inte att skylla på mattan och vätan - vi har också alldeles för många touch på boll och för lite krut i buggarna. Tärnsjö spelar visserligen väldigt uppoffrande över banan - men deras framgång i att hålla siffrorna nere beror mer på tempotorsk hos oss än en storartad insats från gemytliga Furuvallens hemmalag. Även om de krigar på riktigt bra och omorganisationen verkar positiv!
Vi går ändå till halvtidsvila med 2-0. Första målet gör Omar från mållinjen efter fint inspel från Cedesjö. Det andra en straff efter att David görs ner - och exekutor är David själv. Pratar i halvtid om att minska antalet tillslag och öka farten och tempot i vårt anfallsspel. Men ja, det går väl sisådär. Vi försöker växla upp genom lite tidiga byten men värmningarna tar längre tid än önskat ibland och med lite för många spelare som tvingats dubbla pga manfall i U-laget så var det tunga ben i slutet. Men vafan. Tre poäng är tre poäng. :)
Vi är det klart bästa laget matchen igenom, men det där riktiga flytet i spelet kommer sig inte riktigt utan vi får jobba hårt för vår trea - och till slut ytterligare två mål idag. 3-0 görs av David efter ett instick från Jacob och 4-0 ytterligare en straffspark. Denna straff får vi efter att Joel fyllt på framåt och rivits ned och säker skytt är Isak Högberg.
Vi bör göra fler mål. Absolut. Men vi skapar klart flest lägen. Släpper knappt till en målchans. Och vinner med 4-0. Ett gott dagsverke av alla femton.
Riktigt trist med skadan på Omar, men vi hoppas läkköttet är bra och att han snart är på banan igen.
I serietoppen tog Börje tre poäng efter ett avgörande mål på övertid på straff borta mot Österlövsta och GNIF är åter på vinnarspåret efter segern hemma mot Morgongåva. Börje har lättaste spelschemat kvar och har väl rent teoretiskt seriesegern "som i en liten ask". Vi och GNIF möts hemma på Gimo konstgräs på måndag den 11/9 (tvingas tyvärr spela veckomatch pga hundutställning på Idrottsgården). Den matchen avgör helt vilket lag som har chansen att haka på och vinnaren tar grepp om andraplatsen bakom Börje ifall de mot förmodan skulle snubbla på målsnöret. Blir det oavgjort ges Börje förmodligen ett ointagligt försprång på fyra poäng. Då är nog båda kommunlagen borta från seriesegern.
Spännande match därför att vänta! Vi behöver all support vi kan få så ALLA till Gimo konstgräs den 11/9 19.00! 😊
| Träning | 9 jun, 19:00 |
| IK Sirius FK 2 (hemma) | 10 jun, 19:30 |
| Skyttorps IF (borta) | 11 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Träning | 13 jun, 10:00 |
|
|
Nu fyller vi ladan! |
| 12 maj | Stödlotteriet maj |
| 8 maj | Fotbollslek |
| 24 apr | Träningskläder |
| 11 apr | Årets första dragning i Stödlotteriet |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera