Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gällstads FK Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gällstads FK Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Ikväll kl. 19.00 tar GFK emot Rävlanda AIS på Åvalla. GFK mötte Rävlanda i årets första match i DM och då blev det förlust med 3-1, så lite revansch finns att utkräva från de orangesvartas sida.
Till den matchen var det emellertid ont om spelare då tränare Tommy Bohman och undertecknad fick utgöra 66 % av bänken. Men ett par omgångar in i seriespelet är läget helt annorlunda jämfört med då om man ser på truppläget.
Tommy Bohman:
- Matchen mot Länghem i förra omgången kan vi snabbt glömma. Trots att vi tog en poäng var det en väldigt dålig match från vår sida. Det var en svårspelad, tät matta så det korta passningsspelet blev i stort sett obefintligt och båda lagen fick skicka långt och förlita sig på fasta situationer. Vi hade våra lägen att göra ett par mål under den första halvleken men ju längre matchen led, desto mer föll favören över åt Länghem.
- Vi har haft en bra träningsvecka i det soliga vädret och jag tror och hoppas att vi kan spela lite mer varierat än senast när vi nu åter spelar på Åvalla. I avsaknad av regn har planen vattnats i veckan så hoppas det gör planen mer lättspelad.
- Vi mötte Rävlanda i årets första DM-match. Det blev då förlust med 3-1. Men läget idag är som natt och dag jämfört med då. Då fick vi knappt ihop lag men vi har återfått en del spelare under resans gång under våren och har just nu en stor trupp där alla mer eller mindre är tillgängliga. Det gör att vi tyvärr fått ställa ett par spelare åt sidan inför denna match, men som tränare vill man hellre att vi har det så än inför förra mötet med Rävlanda.
Köp entrébiljett och/eller 50/50-lotter redan nu:
Clubmate | Gällstads FK - Rävlanda AIS
Truppen mot Rävlanda:
2. Marcus Eklund
4. Arvid Bygård
5. Rasmus Grönkvist
6. Linus Håkansson
9. Albin Ek
10. Sebastian Forsblad
11. David Johansson
12. Fabian Johansson
15. Simon Broman
16. Erik Pettersson
19. Elias Andersson
21. Emil Andersson
22. Ahmad Husseini
23. David Nilsson
25. Isac Persson
27. Viktor Lid
30. Oskar Lid
31. Emil Stenberg
| Marbäcks IF (borta) | 17 maj, 16:00 |
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 20 maj, 18:00 |
| Ljungsarps IF (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Träning | 25 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera