Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Guldsmedsh.-Stråssa BK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Guldsmedsh.-Stråssa BK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
" "Inte var den snygg, men premiärmatchen är gjord, och det blir en pinne vi plockar med oss hem." Ungefär så kan gårdagens säsongspremiär sammanfattas.
Igår var det äntligen dags igen. Säsongspremiär, och ett ypper ordentligt tillfälle att
starta säsongen med en smakstart. Efter en relativt lång försäsongsträning både på Stråssa IP
och i konstgräshallen i Lindesberg var vi alla taggade till 1000 för denna match.
Järnboås borta, kan det bli bättre?
Första halvlek rullades igång straxt innan klockan 19:00 utav Järnboås på Ängarna.
En plan som utan tvekan har sett ljusare dagar, men det är inte planen vi var där för att inspektera.
Matchen började precis som förväntat. GSBK tog snabbt tag i bollen och taktpinnen.
Trots det var det Järnboås som fick utdelning, när de redan i den fjärde matchminuten sätter
1-0 efter en omställning.
En riktig kalldusch, som uppföljs av flera andra heta chanser för Järnboås,
då bollen bland annat rensas från mållinjen.
Efter några minuter utav press och några fina hörnor från Järnboås så återställs matchen till
dess matchbild. GSBK återtar matchpinnen och bollinnehavet, och det dröjde inte länge förens
bollinnehavet gav resultat. I den 14:e minuten rullar Lyckholm ut en grym boll till Hast som utmanar
och sparkas ner i straffområdet. Straffen togs om hand av Hassan som enkelt rullade in 1-1.
I samband med 1-1 målet vaknade vi, och efter 1-1 var det helt och hållet GSBK som höll i taktpinnen.
Chans efter chans, stolpskott efter stolpskott - ingen utdelning. Istället var det Järnboås som var närmast när bollen en andra gång rensades på mållinjen, denna gång utav Martin.
Andra halvlek sen - började ungefär som den första slutade. Ytorna blev större och större ju längre matchen gick, då Järnboås spelarna blev allt tröttare.
Detta syntes inte bara på ytorna, som blev allt större, utan även på Järnboås spel. Det blev allt fulare - då de inte hängde med i våra kvicka dragningar. Detta resulterade i att flera gula kort delades ut av domaren, samtidigt som frisparkarna haglade. Denna matchbild stod sig fram tills att vi tilldelades en andra straff. Hassan som satte den första straffen, stegade upp för att även slå denna. Det som kunde fört oss upp i en ledning mot en Järnboås som blev allt tightare blev ingen ledning. Straffen räddades, och returen slogs i ribban.
Det är lätt att skylla på otur i detta läge, planen och bollarna - och visst, vi hade otur, och planen var inte den bästa - men vi gav inte upp. Under de sista 20 minuterna var det spel mot ett mål, men bollen letade sig aldrig in. Järnboås kämpade på riktigt bra, och stoppade inte bara en press i 20 minuter, utan de kunde själva ha kontrat in ett segermål, när bollen en tredje gång rensades när den var på väg in i öppet mål.
Sammanfattningsvis? Spelmässigt skulle man kunna säga att resultatet är oförtjänt då vi är det spelförande laget - Men det är målen och chanserna som avgör en fotbollsmatch, och ser man över matchen sett till målchanser, skall vi vara glada med en pinne.
PS. Min första matchanalys någonsin - hoppas på att utveckla dem under säsongens gång. /Möller. "
| Fellingsbro GoIF (borta) | 8 maj, 19:00 |
| FC Assyriska (hemma) | 16 maj, 11:00 |
| Grönbo IF (borta) | 22 maj, 19:00 |
| IK Sturehov Ungdom (hemma) | 29 maj, 19:00 |
| Hällefors AIF (borta) | 5 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera