Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grossbol-Skived AIF 86 Pojkar 10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grossbol-Skived AIF 86 Pojkar 10.
Pojkar 10
Följ oss för uppdateringar
Vi börjar träna onsdagen den 29e september kl 17.45-19.15 i Lärcenter.
Våra träningstider är:
Måndagar 16.30-17.40 i Grossbol (vi sätter upp sarg men kan lämna den uppe, F08 kommer efter).
Onsdagar 17.45-19.15 i Lärcenter (sargen är uppe men vi ska ta ned den, handbollen kommer efter).
Vi kommer att ha ett föräldramöte i oktober månad, återkommer med tid och plats? för det. Jag tänker att det är bra att ni får så mycket information som ni kan om säsongen redan nu, så nedan ser ni vad som sas på ledarmötet.
• Vi ska lämna in de målvaktskläder och matchtröjor som är för små så får vi nya, Elin ordnar det.
• Avgift och träningskit: Föreningen skickar snart ut fakturor för aktivitetsavgiften (inkl träningskit), betala så fort ni kan så att vi har licensierade spelare inför första matchhelgen den 16 och 17 oktober. Ni får träningskittet först efter att ni har betalat.
Mailet med fakturan kommer från ”Billogram”, kolla i mail-skräpposten om ni inte fått någon faktura under september. Spelare som inte har betalat i god tid får inte spela. Syskonrabatt, uppfattade inte hur mycket, men strul vid betalning eftersom fakturorna är ”fristående” och inte läser av att det finns ett syskon. Vi ska kontakta föreningen när vi ska betala för syskon så får de hjälpa till, alternativt så skriver styrelsen en lathund.
• Skriv namnet på ert barn och storlek på träningskit senast 19 september i kommentarsfältet nedan. Välj storlek så de kan ha det hela säsongen!
• Elin stryker de som inte ska vara med från laget.se (se till att ni meddelar mig om ert barn ska vara med eller ej, det är fortfarande några som inte hört av sig. Alla som står med i truppen får en faktura, för att slippa det meddela mig om jag ska ta bort ert barn. Är ni fortfarande osäkra så meddela mig så är det bara att vi väntar med betalning, men då får barnet inte spela match).
• Vi behöver en kioskansvarig som lär sig lite mer om kiosken, tror inte att det är så klurigt, men när vi har matcher så behöver vi även ha kiosken öppen. Vi bemannar på ett rullande schema, men en eller två behöver ha lite mer koll.
• Vi kommer att bli kallade till att vara sargvakt några gånger under säsongen, minst 2 vuxna med.
• I november delas bingolotter för uppesittarkvällen och julkalendrar ut, om syskon så får bara det äldre barnet.
• Föreningen kan bidra med cupanmälningsavgift eller avgift för lagaktivitet. Återkommer om detta.
• Gemensam målvaktsträning för föreningens målvakter ska försöka planeras till ca 1 gång i månaden.
Utöver denna info så är det fortsatt jag (Elin Brask), Cecilia Grändås, Jörgen Gustafsson och Magnus Olsson som är ledare för P10 säsongen 2021/2022.
Vi har två lag anmälda till spel i Blå 2.
P10 Blå 2 central (1) de ställen vi får spela på/i är Forshaga, Hammarö, Sunne, Karlstad, Ekshärad, Ilanda, Hultsberg, Sunnanå och Munkfors.
P10 Blå 2 östra (2) där vi spelar på/i Ilanda, Forshaga, Väse, Karlstad, Degerfors, Hammarö, Kristinehamn, Molkom och Filipstad.
Som det ser ut nu så har lagen ca 3 matcher i månaden var. Vi får se om vi klarar av att vara med i 2 serier med den lilla trupp vi har i dag, nu behöver nästan alla spela dubbla matcher och det är nog inte hållbart. Förhoppningsvis så trillar det in några fler under september och oktober😊.
Ni föräldrar har varit väldigt bra på att hjälpa till när det behövs, fortsätt med det så är ni snälla. Vi ledare vill lägga mest krut på att få träningarna roliga och bra samt att få matcherna att fungera bra, då behöver vi er föräldrar till allt det där runt i kring. Till föräldramötet ska vi ha klurat ut vad mer exakt vi behöver hjälp med.
Vi ses:-)
//Ledarna
Inga kommande aktiviteter
| 4 maj | Årsmöte GS86 |
Billy vill ha S på shorts och tröja, är det strumpor också så 37/39
RapporteraRapportera
Alve vill ha S på t-shirt och shorts (och 37/39 i strumpor)
RapporteraRapportera
Har vi koll på vad är för märke osv? Är ju en ganska stor skillnad på storlekarna mellan olika klädmärken.
RapporteraRapportera
Unicef eller klubbhuset egna var svaret, vi får nog gissa tyvärr.
RapporteraRapportera
Theo A vill också ha S och 37 i strumpor.
RapporteraRapportera
Collins vill ha small och 37/39 på foten.
RapporteraRapportera
Anton storlek Small och 37/39 strumpor
RapporteraRapportera
Hahaha ser nu att det blev "Unicef" istället för Unihoc.....! Jaja....
RapporteraRapportera
Zack tar small och 37/39 på strumpor
RapporteraRapportera
Aron vill ha small och 37 på strumporna
RapporteraRapportera
Erik tar S och 39 på strumpor.
RapporteraRapportera
Då säger jag att Frode vill ha samma som övriga; S och 37/39
RapporteraRapportera