Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grossbol-Skived AIF 86 A-Lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grossbol-Skived AIF 86 A-Lag Herr.
A-Lag Herr
Följ oss för uppdateringar
GS-juniorerna plockade igår hem första segern i årets juniorallsvenska serie när man på bortaplan slog Karlskoga med 10-6.
GS inledde matchen på ett riktigt bra sätt och spelade ut Karlskoga under de första 13 minuterna. GS gick då fram till 2-0 ledning. Men, direkt efter 2-0 kontrade de de in 1-2 samtidigt som vi fick lova att göra om lite i laget pga en skada. Det gjorde att vi tappade spelet och initiativet och vips var Karlskoga i 3-2 ledning. Som väl var så satte vi 3-3 innan paus. Under pausen kunde vi snacka ihop oss och kom ut i andra på samma sätt som vi började den första perioden, dvs vi låg tätt i defensiven, snabba spelvändningar och rappa avslut. Så, efter andra stod det 7-3.
Den tredje perioden blev mest en transportsträcka där vi hade full koll på läget och vann alltså med 10-6.
Så, första 13 i den första perioden och hela andra var klart bra och det plockar vi till nästa JAS-match som är redan på Måndag, hemma mot Sunnanå.
| Karlstad IBF Ungdom (borta) | 11 jan, 13:00 |
| Karlskoga IBF (hemma) | 17 jan, 14:00 |
| Grums IBK (borta) | 24 jan, 16:00 |
| Hertzöga BK (borta) | 28 jan, 20:00 |
| Filipstad IBK (hemma) | 31 jan, 17:00 |
| 23 dec | God Jul önskar GS86 |
| 9 dec | Premiärmatch för vårt para lag! |
| 20 nov | Bingolottos uppesittarkväll |
| 14 nov | Inför Mustasch Matchen med Albin Jonsson |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera