Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grossbol-Skived AIF 86 A-Lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grossbol-Skived AIF 86 A-Lag Herr.
A-Lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Med två derbysegrar bakom sig och endast en förlust så här långt in i serien så åker man mot Kättinghallen i kampen om tre nya poäng.
Det i en match mot fjolårets seriesegrare av division 2 södra norrland nämligen Surahammars IBF.
Eftersom serierna lades om inför i år så fick Surahammar spela kval mot Allsvenskan men med två förluster i dessa play-off matcher så hade den drömmen gått upp i rök.
Istället fick man nöja sig med att spela i årets division 1 södra norrland som ser ut att bli otroligt jämn.
Fjolårets matcher mot Surahammar renderade i två förluster.
5-7 hemma och 7-4 borta och någon som verkligen utmärkte sig då i Surahammar var poängmaskinen Jack Kvist.
Inför detta året har Jack, enligt rykten lämnat föreningen så den här gången finns chansen till seger hos di rosa.
GS fortsätter att tåga på med den starka lagmoral och den härliga känslan i laget. Som vi alla vet så verkade det som att killarna inte riktigt hade vaknat upp ur dvalan från bussresan mot IBK Aston och som "Tränarn" poängterar extra noga inför Surahammar så krävst det 100% av alla. Resten kan ni själva läsa under "Coach corner" i vänstermenyn.
Vi noterar även att Robin Granlund valt att dra på sig den rosa tröjan än en gång för att bidra med sin skicklighet och speluppfattning inför bortamötet. Robin är en spelare som har en god teknik och enorm kyla i det han gör. Sedan tidigare har han spelat som center men bemästrar det lika väl som på en backposition.
Revanschlusten mot Surahammar bör vara total. Speciellt för de som var med och förlorade förra året.
Vi som inte kan se matchen live, tror och hoppas att våra rosa krigare återvänder med tre nya poäng i bagaget.
Tekning 14.00. Kättinghallen. Lördagen den 30 oktober.
PINK PINK & ROCK n ROLL!
| Träning | 3 jan, 14:00 |
| Karlstad IBF Ungdom (borta) | 11 jan, 13:00 |
| Karlskoga IBF (hemma) | 17 jan, 14:00 |
| Grums IBK (borta) | 24 jan, 16:00 |
| Hertzöga BK (borta) | 28 jan, 20:00 |
| 23 dec | God Jul önskar GS86 |
| 9 dec | Premiärmatch för vårt para lag! |
| 20 nov | Bingolottos uppesittarkväll |
| 14 nov | Inför Mustasch Matchen med Albin Jonsson |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera