Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gullänget-Kroksta IBS Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gullänget-Kroksta IBS Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
"Nära räcker inte"
Innan match så hade vi ett bra snack om att nu skulle nästa "skalp" tas i årets seriespel och den inledande perioden var nog den bästa vi gjort på 2 säsonger men vi får ingen utdelning på vår fina checking samt stora spelövertag. Lägg därtill att Sävars målvakt är lysande och visar en greppförmåga som sällan skådats.
I pausen är det mest fokus på återhämtning men även att vi måste bli rörligare i anfallszon och skymma deras keeper.
När 2:a perioden börjar så ser man direkt att vi inte har samma fokusering utan vi slarvar i uppspelsfasen samt tittar för mycket på bollen och klockan hinner bara ticka fram till 3 min innan Sävar tar ledningen. Därefter får vi chansen i PP men trots några bra lägen så vill inte bolluslingen in. Därefter klarar vi av ett boxplay (vi är grymma på det) och sista 10 min stormar vi fram men tyvärr är vi för ineffektiva samt är deras Mv alldeles lysande. Efter 16 min kommer tyvärr en matchavgörande situation då Ronja skadar sig och Sävar kontrar in 3-1. Tungt! Naturligtvis så tycker vi att domarn borde blåst av spelet och känslorna svallar allt mer när domaren gör det minuten senare men för Sävar....Dock måste man kunna hantera sådana här situationer och vårt unga härliga gäng lär sig hela tiden.
I pausen är känslan fortsatt bra och vi känns pigga. Tyvärr får vi sämsta tänkbara start då 4:an landar bakom Vickan efter bara 2 minuter och vi tappar energin i laget. När sedan Sävars mv är omöjligt att forcera så tappar vi spelet alltmer och då visar Sävar varför man är ett topplag. Sista 10 minuterna så gör dem 5-1 på oss men vi kan ändå summera ihop 50 grymma minuter och hade vi satt våra lägen så borde vi haft ledningen med 1-2 bollar efter 2 perioder. Dock får man citera Gunde Svan (fångarna på fortet) "nära räcker inte".
Summasumarum så visar vi återigen att vi kan störa ett topplag men vi måste även kunna vara bra i 60 minuter. I dagens GK så var det jämnt överlag utan några riktiga supertoppar.
Tagga
Pelle/Niclas/Hasse
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera