Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gammelgårdens IF Ledarsida
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gammelgårdens IF Ledarsida.
Ledarsida
Följ oss för uppdateringar
Ja då har vi kommit in i Juli och dom flesta har tagit sommaruppehåll en eller flera veckor, och tur är väl det med tanke på veckans regnväder. Inga hemmamatcher är planerade i veckan. Nu hinner Gunnar, Jimmy och co. få till riktigt fina planer till vi är tillbaka. Dom nya 5-mannamålen är också på väg och skall vara klara till 5-mannalagen börjar träna igen.
I helgens cuper var det framför allt pojklagen som utmärkte sig resultatmässigt denna gång.
P-02 blev gruppetta i PSG och tog sig till 1/16 final i konkurrens med 52 andra lag från 8 olika länder
P-03 blev också gruppetta i PSG och tog sig vidare till Slutspel A. Därefter tog de sig till 1/4 Final, men förlorade den mot FK Bodø/Glimt 1 med 0-1. I finalen slog FK Bodø/Glimt 1 FC Valmiera/Vidzeme FC och vann därmed hela Slutspel A i Boys 13. En riktigt bra prestation i Boys 13 med hela 70 andra lag från 7 olika länder
P-04 blev gruppetta i Lappland Soccer Cup, med 16 andra lag i P12, gick vidare och vann semifinalen mot MODO och föll sedan med 2-4 i finalen mot Bossmo & Ytteren IL från Mo i Rana.
En uppmaning till alla ledare: Kolla igenom och städa era förråd, extra viktigt att inte västar och andra kläder ligger i plastpåsar under uppehållet, det blir fuktigt och illaluktande...häng upp så att det luftas och är fräscht.
Nästa "Veckans aktiviteter" kommer V.30 då det blir mer aktivitet igen.
Inga kommande aktiviteter
| 11 apr | Strömbergs Bil Cup |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera