Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Glimåkra IF Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Glimåkra IF Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
För att höja tempen ännu lite högre till vårt derby på lördag mot Lönsboda, så ringde jag upp min kompis Natalie Wennberg som är gjuten i Lönsbodas startelva.
Hej Natalie. Ni har ju fått en bra start på säsongen, hur känns det i laget?
-Det känns jättebra. Vi har ett bra självförtroende i laget trots att vi förlorade förra matchen. I år känns det som att alla kan slå alla i serien och vi har utvecklats mycket. Förra året så losade vi många matcher med uddamålet men i år är vi med bättre.
Hur tycker du att det gått för dig då?
-Rätt bra, jag har gjort några ass. Jag brukar inte direkt göra några mål.
Reds anmärkning= I träningsmatchen mot lönsboda inför säsongen så var Natalie outstanding i bortalaget och en vi absolut ska ha koll på under matchen.
Vad är din känsla inför matchen med stort M?
-Taggad och nervöst, det är något extra att möta er. Jag tror det kommer att bli jämnt.
Om du skulle ge dig på en gissning av hur tabellen kommer att se ut i höst när det är slut. Vem vinner och var kommer vi och ni?
-Jag tror att Bjärnum kommer att vinna serien. Dom har fått hem bra spelare från Vittsjö. Sen tror jag att ni kommer att bli två och att vi blir trea.
Där säger vi tack till Nata. Och även att jag kommer att önska att hon ska göra en bra match så hoppas jag att vi verkligen visar på lördag att det är vi som är storasyster. Kan redan här också informera alla att matchen kommer att spelas i Glimåkra då planerna i Knislinge fortfarande är obrukbara.
Ses där damerna är. /Redaktionen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera