Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Glimåkra IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Glimåkra IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ja så skall höstsäsongen köra igång och det börjar med ett prestigederby mellan Glimåkra och Broby. Ett härligt sommaruppehåll där laget fått ladda batterierna efter en sämre sistadel under våren.
Nu får vi hoppas att man kan starta hösten som man startade serien i våras. En seger i ett derby är alltid bra att ha med sig i ryggraden inför resten av hösten. Mycket viktig är det särskilt när man sedan i nästa match som är Näsby borta.
Men nu gäller det i första hamn Broby som är förankrat i botten. Men är det någon match laget verkligen vill vinna så är det nog på fredag. Glimåkras trupp ser ut så här:
Nils Berg
Olle Nyman
Joel Kronholm
Fabian Grahn
Simon Nilsson
Felix Wedenell
Didrik Nilsson
Kalle Andersson
Oscar Schuller
Hayder Ali
Dennis Berg
Marcus Johansson
Jens Bertilsson
Erik Nilsson
Ludde Svensson
Gordon Liljegren
Väl mött på fredag <3
FORZA GLIMMEN
| Träning | 21 maj, 18:30 |
| Lönsboda GoIF (hemma) | 23 maj, 14:00 |
| Träning | 26 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Mala IF (borta) | 31 maj, 13:00 |
|
|
2026 |
| 31 mar | Årsmöte 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera