Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gideonsbergs IF P-05
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gideonsbergs IF P-05.
P-05
Följ oss för uppdateringar
Lite information om cuper som vi skickat ut anmälningar till. Vi pratatde på föräldrarmötet om att delta i lite fler cuper än tidigare år vilket jag vet uppskattas av killarna. Vi ledare har kikat runt efter cuper landet runt och då vi var sent ute (redan i Mars var de flesta cuper fullbokade) så har vi fått stå på reservlistor på en del cuper. Nu helt plötsligt har vi fått med lag på några cuper men bara ett lag vilket vi helst inte föredrar. Vi valde att tacka ja till Cupen den 10/6 som är en endagscup med kort avstånd från Västerås. Inte optimalt då alla inte kommer få spela den cupen.
Cupen i Arvika den 15-17/6 var en cup med övernattning där vi fick med 2 lag och därför bokade vi denna. Cupen har ett bra rykte och vi kommer få möta många andra lag som vi normalt inte möter. De flesta lagen är från Norge.
Vi kommer åka redan på torsdagen den 14/6 (skolorna slutar 12/6) och betalar vi 850:-/ kille så kan vi åka med stor buss allihopa tillsammans fram och tillbaka vilket jag skulle föredra. I denna kostnad ingår då resa t o r Arvika, transporter på plats mellan förläggning och planer, frukost, lunch, middag, spelaravgift där bad, disco mm ingår. Tycker det är en rätt billig peng ändå för detta. Vi kommer behöva några fler föräldrar som är med och hjälper till då bl annat Jocke inte kommer kunna vara med. Ni som kan tänka er det hör av sig till mig 070-3959351.
Jag hoppas att så många som möjligt anmäler sig till denna Cup (senast den 29/5) vilket kommer bli en härlig start på sommarlovet och en bra avslutning för vårsäsongen.Vore roligt om ni föräldrar med kunde boka camping / boende i Arvika under helgen.
Har ni frågor så hör av er till mig.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera