Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gustavsbergs IF Handboll P-2017
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gustavsbergs IF Handboll P-2017.
P-2017
Följ oss för uppdateringar
På lördag den 30 maj är det äntligen dags för årets Gurrabollen!
Vi samlas alla spelare och ledare kl. 09:00 vid Charlottendalshallen. Parkera gärna vid Plantagen då det kan bli tajt på parkeringen vid hallen.
På plats kommer det vara avprickning, lagindelning osv så se till att vara i tid. Vi har utgått ifrån alla som har tackat ja i kallelsen på laget.se och det är Göran Westman som är ansvarig för lagindelningarna.
Om ni vet med er att ni missat att tacka ja men ändå vill komma så hör av er direkt till Göran på SMS med uppgifter på spelarens för- och efternamn och vilket lag han/hon tillhör. 070-561 23 37
Lagindelningen kommer vara publicerad på lappar vid ingången. Det kommer inte göras några ändringar efter önskemål från spelare eller föräldrar – eventuella ändringar beslutas av Göran och då på grund av att någon är sjuk.
Vi kommer att kicka igång dagen med en gemensam invigning och uppvärmning. Sedan väntar en fullspäckad dag med roliga aktiviteter och matchspel. Våra yngsta lag avslutar strax efter lunch medan våra äldre spelare är kvar hela dagen. De yngre får självklart stanna så länge de vill och orkar efter att deras schema är slut. Vi behöver all hejarklack vi kan få under dagen.
Vår cafeteria kommer att vara öppen med ordinarie sortiment och vi kommer att tända grillarna utanför där man kan köpa hamburgare till lunch. Betalning sker med kort eller swish. För de yngre spelarna som inte har kort eller swish och inga föräldrar på plats kommer vi att lösa det genom att man kan köpa en hamburgerbiljett i cafeterian på morgonen som sedan kan användas under grillens öppettider.
Ett Hjärtligt Värmdö, Frentab, Enenda, Pizzeria Arena och Coop är med och sponsrar dagen, tex med priser till våra tävlingar.
Vi hoppas på soligt och varmt väder och tänk på att ta med både inneskor och uteskor (löparskor). För klädsel önskar vi att alla våra spelare är klädda i röda klubbkläder – och att ledare har sina ledarkläder på sig. Vi kommer att hålla till både ute och inne, så en tröja/jacka kan vara bra att ha med.
Dagen kommer att dokumenteras och om man känner att ens barn inte ska vara med på bilder, säg till fotoansvarig Fabian Seitz direkt på morgonen så ordnar vi det.
Varje år är det våra U12-lag, dvs i år P-2012/2013 och F-2013, som planerar Gurrabollen och bemannar med föräldrar på alla aktiviteter. Men vi uppskattar att alla vuxna hjälps åt denna dag för att skapa en rolig dag för vår klubb samt underbara barndomsminnen för våra spelare.
Vi ser fram emot en fantastisk GURRA-dag tillsammans på lördag!
HEJA GURRA!
Vi ses snart 👍
RapporteraRapportera