Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gustavsbergs IF Handboll P-2012-2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gustavsbergs IF Handboll P-2012-2013.
P-2012-2013
Följ oss för uppdateringar
11 dagar kvar till Helton Cup Karlstad så nu kommer mer information. Tveka inte att höra av er om ni har några frågor.
Spelschema finns nu klart på den här länken: https://helltoncup.se/2025/result/latest
Kostnader
Priset per spelare kommer även i år att bli 1500kr per spelare. Vi har valt att subventionera priset en hel del från lagkassan på samma sätt som tidigare år. Betalning sker via Swish till Arvid Lindholm senast den 25 november. 072 236 41 66.
Resa:
Vi åker även den här gången med gemensamma bilar ner till Karlstad. Vi har två minibussar som vi delar upp spelarna i. Filip kommer även ha sin bil där vi kan få plats med mycket av packningen för resan ToR. Vi samlas vid parkeringen Charlottendalshallen vid kl. 13.00 fredagen den 28 november. Vi försöker komma iväg så snart som möjligt efter samlingen så se till att vara i tid.
Första matchen spelas redan kl. 18.10 på fredagskvällen mot norskt motstånd.
Mat etc. under resan:
Alla ska ha ätit lunch innan vi åker på fredagen. Man får väldigt gärna ta med mellanmål som frukt eller liknande att äta på vägen ner dock ingen läsk eller godis. Vi kommer komma direkt till första matchen så det är också bra om killarna åker i matchkläder med överdrag så att vi inte behöver göra ett extra ombyte innan match.
Då det är direkt på till första matchen så önskar vi att man har med sig egen matlåda för att äta som middag på fredagen. Gärna förpackat på så sätt att inget behöver diskas.
Boende: Vi kommer även den här gången att bo i hårdförläggning. Hårdförläggning innebär i praktiken att man sover i skola/gymnastiksal eller liknande under helgen. Man tar då med sig liggunderlag/Luftmadrass/Sovsäck etc. då inget sådant finns att låna på plats. Vi har nu fått information att vi även i år kommer att bo i Tingvallagymnasiet Tingvallagatan 6, 652 24 Karlstad.
Vi har tidigare år märkt att det lätt låter en del från luftmadrasser mot skolsalsgolv så det är bra om killarna har med en filt eller pläd att lägga under luftmadrassen.
Mat: Vi kommer att äta på Sundstagymnasiets matsal under cupen. Samma princip som tidigare att laget äter tillsammans de dagar vi är där. Vi kommer att hålla koll på att alla äter ordentligt så att energin räcker hela helgen.
Packning: Förslag på packlista:
- Handbollskläder (Strumpor, shorts, träningströja samt inneskor, överdragströja och överdragsbyxor) samt vattenflaska. Både hemma och bortatröja ska tas med!
- Egen handboll
- Flippflops/tofflor eller liknande för inomhusbruk.
- Liggunderlag, sovsäck/täcke och kudde
- Mobiltelefon/laddare och hörlurar om man vill ha det.
- Ombyte; strumpor, t-shirt, underkläder etc.
- Handduk, duschtvål, deo, tandborste, tandkräm etc.
- Bekväma kläder att ha och hänga i mellan matcher och på kvällen.
- En separat mindre väska/ryggsäck eller liknande som man kan ha med sig för vattenflaska/skor etc. när vi åker till matcher.
OBS: Spelarna kommer själva att behöva bära sin packning vissa sträckor, t.ex. till förläggningen så se till att det är packat så att spelarna själva kan bära sin packning.
Se även till att så mycket som möjligt är märkt då killarna själva behöver hålla koll på sina saker under helgen.
Spelare: Vi har glädjande nog 18 spelare anmälda till cupen så vi åker med nästan fullt lag.
Ledare: Vi är fyra ledare som åker med, Jörgen Erik, Filip och Jacob. Det blir då drygt 4-5 spelare per ledare vilket blir bra.
Kontaktuppgifter till oss tränare: Jörgen 0730886401, Erik 0739229761, Filip 0702227032 och Jacob 0760395581.
Medföljande föräldrar: Vi ledare åker själva ner med killarna, bor med dem och tar hand om dem under och mellan matcher. Vi har tyvärr inga platser i hårdförläggningen för medföljande föräldrar men däremot så är man välkommen att åka ner och heja fram laget någon eller några dagar. Resa och boende ordnar man dock med själv.
Spelschema och lag:
Vi har två lag anmälda. Då det den här gången var 18 spelare anmälda och jämnt fördelat mellan dem födda 2012 och 2013 och vi har därför valt att göra en rak åldersfördelning mellan lagen. Då 18 spelare dock innebär endast två avbytare per match så räknar vi med att flera spelare även kommer att kunna få dubblera och spela fler matcher. Mer detaljer om detta kommer närmare inför cupen. Notera även att det är slutspel för båda lagen under söndagen och att det då kan bli en eller flera matcher den dagen. Mer information finns även på www.helltoncup.se
Speciella behov: OM det är någon spelare som har några speciella behov, t.ex. medicin som behöver tas, allergier eller någon annan information som vi tränare behöver inför resan så meddela Jacob 0760395581
Mobiltelefoner: Vi har inget generellt mobilförbud men då tanken är att vi ska ha trevligt och att killarna får möjlighet att umgås med varandra under helgen och inte bara sitta med näsan i mobilen så kommer vi tränare ibland att samla ihop killarnas telefoner så att det blir skärmfri tid. Om man av någon anledning skulle behöva få tag i sitt barn under någon av de mobilfria tiderna så går det alltid att skicka ett meddelande till någon av oss tränare.
Kommunikation: Vi kommer att göra uppdateringar i vår Whatsapgrupp och Instagram.
Hemresa: I år kommer båda lagen att spela slutspel vilket gör att sluttiden också kan komma att variera beroende hur det går i matcherna. Vi uppdaterar när vi åker hemåt och resultaten går att hålla koll på online.
Återkom gärna till någon av oss tränare om det är några frågor.
| Skå IK Grön (borta) | 23 nov, 12:20 |
| Träning | 25 nov, 17:30 |
| Träning | 27 nov, 16:30 |
| Definitiv anmälan Helton cup | 28 nov |
| Hellton cup 2025 | 28 nov, 13:00 |
22 nov, 13:15 Gustavsbergs Sporthall
22 nov, 13:15
22 nov, 10:15
22 nov, 10:15 Gustavsbergs Sporthall
16 nov, 13:20 Vikingahallen A
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera