Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gideonsbergs IF F17 (2022)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gideonsbergs IF F17 (2022).
F17 (2022)
Följ oss för uppdateringar
Hej
Alla har inte Facebook så här kommer några kompletteringar inför helgens cup. Ändringar har skett i "skjutsningspersonal" och lagindelning där Selma hoppat av pga skada och Wilma T tar hennes plats i lag Blå.
Kartor till förläggningar/matsal och information om mattider, matsedel etc. hittar ni på forwardcupen.se samt i appen "ForwardCupen". Denna finns att ladda hem på Apple App Store och Google Play Store.
Komplettering kring parkering:
Då det under cupdagarna blir väldigt mycket bilar runt våra spelplatser gäller det att tänka på var och hur man parkerar.
Trafikregler och trafikförordningar gäller. Se efter så att det inte är parkeringsförbud där ni ställer bilen eller att ni ställer er så illa till att framkomligheten försvåras för annan trafik, framförallt utryckningsfordon.
Parkeringsvakter kommer troligtvis att åka runt och kolla vid spelplatserna och anser de att bilar står galet till kommer det med all säkerhet leda till parkeringsböter.
Det är inget vi från cupen kan påverka.
ForwardCupen ersätter inga böter orsakade av felaktig parkering.
*Vid vår huvudarena Rosta Gärde finns en stor parkering vid Risbergska skolan, denna är en betalparkering och ligger ett par minuters promenad från arenan.
Välkomna till oss,
Forwardcupen
Packlista
Fotbollsväska:
Denna väska kommer att följa med till spelområdet och innehålla vattenflaska, regnkläder/benskydd/fotbollsskor (anpassade efter underlag. Vissa matcher spelas på Konstgräs, se ”KG" under planbeteckning),
Övrig packning:
Matchställ - flera uppsättningar pga osäkerhet om väder och tvätt/torkmöjligheter (strumpor, shorts, benskydd, matchtröja - ljusblå och rosa).
GIF-overallen
Gymnastikskor (att ha mellan matcherna samt att gå i till matcherna)
Regnkläder
Madrass - Arrangörerna beräknar platserna efter 80 cm breda madrasser, ta inte med extra breda madrasser.
Kudde
Bok/tidning
Kortlek/spel
Pyjamas
Sovsäck/täcke
Lakan, även ett extra att ha under madrasserna (om uppblåsbar så tar lakanet bort gnisslet mot golvet.)
Hygienartiklar
Handduk (gärna en liten och en stor)
Duschtillbehör
Solkräm
Ombyteskläder x 3
Underkläder/strumpor x 3
Badkläder (om vädret tillåter kan tjejerna komma att åka till någon badplats)
Keps
Tofflor (inne/ute)
Fickpengar: 300 kr
Förhållningsregler:
• Telefon är ok att ha med sig men användandet kommer att begränsas då vi vill att tjejerna ska umgås med varandra (ej iPad eller liknande surfplattor). Efter de gemensamma kvällsaktiviteterna kommer tjejerna ha möjlighet att använda sina telefoner (övrig tid är de avstängda alt satta på ljudlöst). Observera att tjejerna alltid kan låna tränarnas/ledares telefoner om de vill ringa hem. Vill föräldrarna på ”hemmaplan” få kontakt med tjejerna så ring tränarna/ledare. Telefonerna kommer att samlas in i en väska varje morgon och ledare kommer ansvara för den väskan under dagen vi vistas på Idrottsplatsen.
• Ingen medhavd godis. Vi vill ha hungriga barn när vi äter frukost/lunch/middag. Vi (ledare) fixar ev mellanmål eller annat.
• Ev. medicin, astmaspray etc. (OBS! Meddela tränarna Fredrik/Daniel om det är något vi behöver ha vetskap om).
Kontaktpersoner:
Daniel Bjernedal, tränare 0735-031813
Fredrik Lundmark, tränare 0703-096309
Lisa Ekendahl, ass.tränare 0721-459295
Stefan Sund, ass tränare 0705-584 50 08?
Thomas Gunillasson, lagledare 0737-810015
Logi/mat:
Vi bor på Adolfsbergsskolan (Halltorpsvägen 13, Örebro). Frukost, lunch och middag intas på Adolfsbergsskolan och Brunnsskolan. Fredrik, Daniel, Lisa och Stefan bor med spelarna.
Måltidsschema:
Fredag 9/8
11.00-14.30 Lunch Brunnsskolan
17.30-20.30 Middag Brunnsskolan
Lördag 10/8
06.15-09.00 Frukost Adolfsbergsskolan
11.00-14.30 Lunch Brunnsskolan
17.00-21.00 Middag Brunnsskolan
Söndag 11/8
06.15-09.00 Frukost Adolfsbergsskolan
11.00-14.30 Lunch Brunnsskolan
Resa
Utresa – Alla samlas kl 06.00 fredag 9/8, Önsta IP
Hemresa Sön – Tid meddelas via sms/Facebook.
Vi har hyrt två minibussar med plats för totalt 16 spelare.
Bussarna körs av Anja (Wilmas mamma) och Stefan (Elsas pappa).
Vi är totalt 27 spelare så vissa behöver åka med i personbilar. Vi behöver även få plats med spelarnas packning i bilarna då bussarnas bagage inte är stort. Ni som i kallelsen har anmält att ni kör förväntas hjälpa till med detta.
Inom Örebro behövs också hjälp med spelartransport i personbilar till och från förläggningen i samband med måltider och matcher. Just nu saknas plats för några spelare, så vi får antingen tränga ihop oss, åka flera vändor eller om fler föräldrar kan hjälpa till på plats.
Dessa föräldrar kör till/från Örebro
Cassandra ? platser
Svea 4 platser fredag/0 platser söndag
Emma/Ida 3 platser
Amanda 2 platser
Ebba G 3 platser
Elin Å 3 platser
Moa 4 platser
Wilma T 3 platser
Dessa föräldrar kör inom Örebro
Cassandra ? platser
Svea 4 platser fredag & lördag, 0 platser söndag
Amanda 2 platser
Elin Å 3 platser
Moa 4 platser
Wilma T 3 platser
Matcher
Fredag
08.00 GIF Blå - Kvarnsvedens IK, Pettersbergs IP 91
08.00 Nykvarns SK - GIF Vit, Lugnets IP 93
12.00 GIF Vit - Våmbs IF, Rosta Gärde 95
13.00 Adolfsbergs IK - GIF Blå, Lugnets IP 91 KG
Lördag
10.00 Storvreta IK - GIF Blå, Rosta Gärde 95
10.00 GIF Vit - Västanfors IF, Lyckåsens IP 91
14.00 Lotorps IF 1 - GIF Vit, Rosta Gärde 95
15.00 GIF Blå - Lotorps IF 2, Rosta Gärde 97
19.00 GIF Blå - Qviding FIF 2, Rosta Gärde 96
19.00 IF Tunabro - GIF Vit, Rosta Gärde 94
Söndag
Slutspel minst 1 match per lag.
För mer information och senaste info, se denna länk https://results.cupmanager.net/11523529,2019,sv/category/19021405
Matchtider och spelplatser finns även inskrivna i kalendern, men kan ändras. För senaste uppdateringar, håll koll i appen!
Lagindelning
GIF Blå (Coacher Fredrik & Stefan)
Wilma T
Ebba J
Ebba T
Moa EL
Elin Å
Emma C
Julia H
Ebba G
Elsa S
Sarah C
Ida C
Sofia H
Helen Y
GIF Vit (Coacher Danne & Lisa)
Emilia M
Cassandra B
Amanda A
Alice S
Svea G
Wilma R
Märta N
Ella L
Ida T
Elin A
Sandra EF
Sofia N
Aktiviteter
Om vädret tillåter så kan det bli bad på Säbylund. Där finns en fin konstgjord sjö. Den ligger vid gamla Kumlavägen mot just Kumla.
/Ledarna
Inga kommande aktiviteter
|
|
Big Mac Mini Cup 2026 |
| 29 apr | Planschema Våren 2026 |
| 4 mar | Årsmöte 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera