Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gideonsbergs IF F17 (2022)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gideonsbergs IF F17 (2022).
F17 (2022)
Följ oss för uppdateringar
HEJ,
Vi kommer från nästa vecka att skicka upp några tjejer att träna med 04orna. Vi har påbörjat detta samarbete eftersom vi tror det vore nyttigt för flera av våra tjejer att få ytterligare en utmaning i fotbollen och få möjlighet att pröva på att träna vid ett högre tempo och med tuffare ”motstånd”. Eftersom vi inte har något 05-lag denna säsong så har vi valt att prova och ser hur 04orna uppfattar samarbetet och hur våra tjejer klarar av utmaningen.
Problemet som vi ser det är att spela med två år äldre tjejer kan vara ett relativt stort steg eftersom så mycket händer fysiskt och mentalt under två år. Eftersom det kan kännas läskigt att träna med äldre tjejer har vi sagt att vi kommer skicka upp en grupp tjejer varje gång och att gruppen får chansen att köra flera träningar. Vi kommer, beroende på hur många som vill, varva runt så att en grupp tjejer kör ca 2-3 veckor innan ett nytt gäng går in och kör 2-3 veckor. Vi får dock återkomma med slutgiltigt planering/upplägg när vi vet hur många det blir.
Vi tränare har diskuterat faror med att skicka upp någon tjej för tidigt. Det som vi oroar för mest är att det finns en risk att det kan vara kontraproduktiv om vi skickar upp någon av våra tjejer för tidigt genom att det snarare avskräcker än inspirerar. När vi nu tar emot intresseanmälan är det därför viktigt att ni föräldrar, som så klart känner er dotter allra bäst, funderar på vad som vore bäst för er dotter samt pratar med henne om hur hon känner för att träna med äldre tjejer. Våra tjejer utvecklas så klart olika och många gånger är det viktigt att skynda långsamt. Just nu idag kan det vara ett större värde för din dotter att få känna trygghet med fotbollen och utveckla grunderna snarare än att möte tuffare motstånd. Att ta detta beslut just nu innebär inte att möjligheten att vid en senare tidpunkt ta denna utmaning försvinner (förutsatt att upplägget att träna med 2 år äldre fungerar och det vet vi ju faktiskt inte just nu men vi vill prova).
Om ni vill att er dotter skall träna med 04orna redan under hösten så skicka ett mess till 0703679399. Om ni tvekar om vad som är rätt beslut så kan ni alltid höra med någon av oss tränare för att få våra synspunkter.
Mvh
Ledarna
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera