Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gnosjö IBK A-lag Div 2 Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gnosjö IBK A-lag Div 2 Dam.
A-lag Div 2 Dam
Följ oss för uppdateringar
Vårt härliga gäng gav sig i helgen ut på nya äventyr. Denna gången blev det en försäsongscup i Linköping som håller oerhört hög klass med enbart seriesegrare i vår grupp. Som exempel kan nämnas att laget som slutade på 12 plats ( Lerum ) och Täby som vann hela cupen möttes i gruppspelet. Den matchen slutade 3-3 vilket kanske kan ge en bild över standarden på cupen.
Vi började helgen med att möta Huddinge på fredagskvällen, ett lag med ett oerhört driv och kämparvilja. Det var en öppen match med olika perioder av tryck från bägge hållen. Som alltid i innebandy så är det små marginaler, och visst hade vi dem på vår sida med ribbträffar m.m. men med 12 sekunder kvar på klockan lyckas Huddinge forcera in en boll vilket naturligtvis kändes tungt och de berömda marginalerna svängde över till deras fördel tillslut.
Vi kom ganska fort ur besvikelsen och fick en härlig natts sömn på luftmadrass. Men kanske är det just klassrumshänget som är det absolut viktigaste i dessa cuper, man bygger samman ett lag som ska kämpa en hel säsong tillsammans som en enhet.
Lördagen bjöd på tufft motstånd från Pixbo Wallenstam, ett lag vi velat möts länge av olika anledningar. Vi gör en kanoninledning på matchen och tar ledningen med 1-0 och de spelar lite krampaktigt. De får tyvärr in 1-1 lite för tidigt och de tar över taktpinnen. Återigen har vi marginalerna emot oss då de gör 2-1 med 1 sekund kvar på klockan. Vi får problem med deras rörlighet och vi ser hur de lurar oss i sina platsbyten men hittar inte riktigt rätt väg att lösa utmaningen på vilket tillslut gör att Pixbo vinner med 4-1. Nu lät det som vi inte hade något att sätta emot men så var inte fallet. Visst var de bättre på många plan men vi hade absolut lägen och chanser och med rätt inställning och lite medstuds så kommer vi närmare nästa gång👍👍
På kvällen tog vi oss an Norrlands bidrag till cupen nämligen Söderhamn, där satte vi verkligen högsta fart från början och gjorde både 1-0 och 2-0 innan 6:30 på matchuret. Vi fortsatte trumma på och efter att Matilda drog ett skott i ribban tog de time-out efter 11 minuter vilket vi tolkade som ett högt betyg till vårt spel. Matchen bjöd sedan inte på några fler mål utan matchen böljade fram och tillbaks, de försökte verkligen forcera i tredje perioden men tjejerna försvarade sig fantastiskt bra matchen igenom och vi höll nollan.
Segern innebar att vi slutade på tredje plats i gruppen och fick spela placeringsmatch om 9-10 platsen. Tyvärr blev resultaten sådana att vi fick möta Söderhamn igen, trevliga motståndare men man vill gärna möta nya motstånd i cuper.
De hade revansch att utkräva vilket märktes, vi gjorde en bra 1:a period med ledning 1-0 men så fort deras 1-1 och en snabb 1-2 kom så tog energin slut och vi förlorade tillslut med 1-5 och vi var aldrig nära i den matchen.
Vi slutar som sagt på plats 10 av 12 lag. En fantastisk prestation mot lag med mer eller mindre rena F03 lag från storstäder. Vi stod upp bra mot några av Sveriges bästa 03 lag och vi har alla möjligheter att bygga vidare inför säsongen med detta härliga gäng.
Det ska också sägas att cupen hade enastående bra domare rakt igenom, det är fantastisk kul att spela innebandy när man har bra, neutrala och kunniga domare.
Tack för en inspirerande helg / Ledarna
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera