Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gammelgårdens IF GIF Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gammelgårdens IF GIF Innebandy.
GIF Innebandy
Följ oss för uppdateringar
En svängig match uppe i Arjeplog vägde till slut över till seger till GIF med två bollar 13-11. Ett tag i tredje ledde Argentum med 9-7 och då fick vi bita i. Mycket tack vare Morins bössa som talade flera gånger lyckade vi kämpa oss ikapp och vända. Även Leckes bössa talade i slutet av matchen, till ett underbart ledningsmål, som dock Argentum mindre lustigt direkt kvitterade med ett turligt studsskott. Men, men så skönt och starkt att till slut kamma hem våra första tre div2-pinnar på bortaplan. Som vi njuter av den vinsten. Som vi njuter.
Vi hade hela matchen en känsla att vi var lite starkare, och den känslan visade sig rätt.
Så glad att vi mannade upp med tre hela kedjor och två backpar. Visade sig vara rätt meducin.
Extraplus förutom till Morin till Juha som är som en fisk i vattnet på NHL rink. Och till mittlåsen Joppe, JohanF och Nisse.
Alla ska nämnas, så bra kämpat! Coach Ida inte att förglömma, stabilt.
Mot nya matcher!
Tommy
Inga kommande aktiviteter
| 11 sep | GIF Produkter |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera