Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Stan IBK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Stan IBK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Fjolårets juldagsmatch lockade över 400 julmatsstinna åskådare till Balderhallen, där de fick se Gamla Stan vinna mot de före detta a-lagsspelarna med hela 11-6. På juldagen är det dags igen, så boka in Balderhallen kl 14 för årets match!
2017 års juldagsmatch var en match med två ansikten. Första halvan av matchen var det hemvändarna som hade matchen i ett fast grepp med fem mål gjorda framåt och inget insläppt. Den andra delen av matchen vann sedan Gamla Stan med hela 11-1, en genomklappning av hemvändarna som säkerligen förvånade många på läktarna. Sportsligt blir det intressant att se om Gamla Stan kan upprepa bedriften. Annars blir juldagsmatchen en möjlighet för publiken att återse några av de spelare som varit aktiva de senaste åren i Gamla Stan, men som nu gått vidare i livet såväl på som utanför innebandyplanen.
En av de som var med ifjol var Anton Åkerlund, som 2016 lämnade Gamla Stan för spel i IBK Dalen i SSL (svenska superligan). Utanför innebandyplanen läser Anton första året på gymnasielärarutbildningen vid Umeå universitet, där han siktar på att vara klar om knappa 5 år. På planen är han numera en av de bärande spelarna i ett Dalen som gjort en fantastisk höstsäsong och i nuläget ligger på en tredjeplats i SSL. Imorgon söndag startar SSL om efter VM-uppehållet, då Dalen tar emot andraplacerade stjärnlaget Storvreta i en het match på hemmaplan i Umeå. Med en lika bra insats som tidigare i höst (då Dalen vann med 10-6 på bortaplan) går Dalen om Storvreta och kliver upp på andraplatsen i serien. Vi fick tag på Anton just innan dagens träning inför morgondagens drabbning. Och även om juldagsmatchen inte har högsta prioritet just idag, så ser han verkligen fram mot den.
- Ska bli väldigt kul att få delta i detta trevliga initiativ ytterligare en gång! För mig är det viktigt att visa alla barn och ungdomar i och runt Skellefteå vilka fantastiska möjligheter som finns att utvecklas som innebandyspelare i Gamla Stan IBK. Det är bara att titta på det lag som vi hemvändare ställer upp med, jag tror att nästan samtliga har spelat i SSL eller allsvenskan, och vi har jättemånga som gör det idag. Det är fantastiskt kul att se hur många som har lyckats och jag vet att det inte är länge tills nästa spelare tar klivet till SSL.
För mig är det viktigt att folk förstår att steget från Gamla Stan till den absoluta världseliten inte är så stor som man kanske kan tro. Och om man vill satsa på att bli en bra innebandyspelare, är Gamla Stan föreningen man ska vara i. Med det lag vi har till juldagsmatchen hoppas jag vi kan visa upp hur bra innebandyspelare vi är och att matchen blir en riktigt trevlig tillställning. Gamla Stan är en riktigt tuff motståndare och fjolårets vinst var rättvis. Men jag hoppas vi kan knäppa dem på näsan i år och att jag kanske kan lyckas bjuda Felix Selin på en grillad med mos, det hade varit kul avslutar Anton.
Till årets juldagsmatch har coacherna Fabian Karlstén och Jesper Bergkvist verkligen samlat ihop ett lag som merit- och erfarenhetsmässigt ligger skyhögt över det som dagens Gamla Stan hunnit samla på sig. Bara coacherna i sig har spelat massor av säsonger i Gamla Stan, där Fabian sticker ut som mesta spelaren genom tiderna i föreningen innan han flyttade till Umeå för att träna nuvarande seriekonkurrenterna IBF Dalen (ifjol i allsvenskan). Jesper återfinns också i en seriekonkurrent, nämligen som tränare i Gimonäs. Även han har flera säsonger i Gamla Stan där han verkligen var urtypen för en bulldog. Gav sig aldrig och hade en verklig vinnarskalle.
Och spelarmässigt är det som sagt ett mycket spännande lag dessa coacher har samlat ihop. Gemensamt är att alla spelare tidigare har spelat i Gamla Stan och därefter på nivåer från division 1 upp till superligan. Laget skiljer sig också en del från ifjol, så det blir nya bekantskaper ni på läktaren får chansen att kolla in på juldagen.
Med start idag kommer vi att presentera alla och intervjua några av de spelare som ska möta dagens Gamla Stan vid juldagsmatchen. Truppen kommer att fyllas på allt eftersom, så kika gärna in på hemsidan med jämna mellanrum de kommande dagarna. Och glöm inte att boka in juldagen kl 14 på Balderhallen!
Målvakter
Backar
Forwards
Anton Åkerlund, IBK Dalen (superligan)
Coacher
Fabian Karlsten, IBF Dalen (division 1)
Jesper Bergkvist, Gimonäs Umeå IF (division 1)
Inga kommande aktiviteter
27 sep | Fritidskortet - kom förbi och fråga |
26 sep | Föreningsdag 28/9 |