Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Stan IBK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Stan IBK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ett Holmsund som kämpar för sin överlevnad i division 1 kommer på besök till Skellefteå på lördagseftermiddagen. Kl 16 blåser domarna igång matchen där Gamla kan säkra spel i division 1 även nästa säsong.
Inför bortamötet mot RIG Umeå i juniorallsvenskan tyckte backen Philip Sandström att det var dags att de vann. Det uttalandet gjorde också att laget orsakade RIG:et sin första förlust för säsongen. I division 1 har Gamla Stan poängmässigt gått kräftgång under 2016. Inte en enda poäng har laget samlat ihop. Att det är dags med en vinst är en självklarhet, när man lyssnar på spelare och tränare i laget. Och de två senaste matcherna borde Gamla Stan sett till matchbilderna ha haft med sig flera poäng. Det är kanske därför trion som bjuder in till lördagens match, William Holmlund, John Sjöstedt och Gustaf Hedström, har en något förvånad min som man ändå kan ana uttrycker att "nu är det dags":)
I serien så är det 6 poäng ner till nedflyttningsplats med 3 matcher kvar att spela (dvs 9 poäng att spela om). I teorin kan alltså Gamla Stan fortfarande åka ur serien, men i praktiken kommer det inte hända. Förutom poängskillnaden är det flera lag mellan Gamla Stan på femte plats och Holmsund på tionde plats. Och flera av de lagen kommer dessutom mötas sinsemellan under de avslutande omgångarna. Men det är alltid skönt när man i teorin är klar också, dvs när man inte längre kan åka ur. Och det är väl dags att vi får glädjas över en seger efter den poängmässiga ökenvandringen på slutet.
Motståndarna Holmsund var fjolårets segermaskin nummer 1. Endast en förlust, mot Gamla Stan, och i övrigt en imponerande segerrad. Men årets säsong har inte imponerat lika mycket. Förra omgången förlorade laget den viktiga streckmatchen mot K4 på bortaplan. Ett K4 som för övrigt Gamla Stan möter hemma fredag den 26 februari. Gamla Stan har därför verkligen allt i egna händer när det gäller det fortsatta division 1 spelandet. Matchen webbsänds på Live Arena via den här länken.
Gamla Stan har, förutom långtidsskadade Fabian Karlstén, en fullt frisk trupp och ställer utifrån det upp med följande lag:
Målvakter: Viktor Johansson och Tobias Svensson.
Backar: Philip Sandström, Oskar Tafvelin, Tim Bergstedt, Philip Ohlin, William Holmlund och Amir Chehrehnegar.
Forwards: Albin Holmberg, Felix Selin, Anton Åkerlund, Rasmus Karlstén, Magnus Ström, Pär Forsman, Gustaf Hedström, Oscar Hedström, Linus Nyström, Jacob Wik Persson, John Sjöstedt och Carl Jonsson.
Inga kommande aktiviteter