Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Stan IBK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Stan IBK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Som en del av samarbetet med IBK Dalen, kommer målvakten Tobias Svensson att finnas tillgänglig för spel i division 1 med Gamla Stan under resten av säsongen. Däremot är inte juniorallsvenskan aktuell utan det är enbart spel i division 1 som gäller.
Tobias Svensson tillhör som sagt Dalens organisation och har den här säsongen spelat huvudsakligen i deras division 2 lag samt JAS. Dessutom har han varit back-up till succémålvakten Måns Parsjö-Tegner vid 4 tillfällen i Dalens superligalag. Tobias har förutom spel i Dalen spelat i Västerbottens länslag. Som 97:a så deltog han i det otroligt framgångsrika länslag som tog silver i P17 för drygt ett år sedan. Då blev också Tobias utsedd till bästa målvakt i turneringen i och med att han tog en plats i all-star team.
Nu kommer Tobias att finnas tillgänglig att spela med Gamla Stan i division 1 under resterande 4 omgångar. Genom att Tobias kommer till Gamla Stan med en dubbellicens, så innebär det att han kommer att kunna spela i division 2 och JAS med Dalen samt division 1 med Gamla Stan. På måndagen gjorde Tobias sin första träning med laget och känslan var riktigt positiv enligt Tobias som gillade farten och inställningen hos alla inblandade. Med detta så vill vi också välkomna Tobias till laget!
Och naturligtvis har alerte Johan Karlsson redan hunnit med en intervju:)
Inga kommande aktiviteter