Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gamla Stan IBK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gamla Stan IBK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Säsongens överlägset bäst klädda coacher i juniorallsvenskan (JAS), Fabian Karlstén, Linus Nyström och Kostas Boström kommer att blända serien även till hösten. – Vi känner att det finns en brutalt stor potential i vårt JAS-lag och därför ser vi fram mot att blända motståndarna såväl på avbytarbänken som på plan nästa säsong, säger Fabian.
Gamla Stan, som var säsongens tredje största flip (enligt JAS-bloggen) och spelade säsongens tredje mest dramatiska juniormatch i landet (enligt Innebandymagazinet), återkommer till JAS för att skörda nya framgångar till hösten. Något som dock inte uppmärksammats utanför Skellefteås gränser, är hur elegant välklädda trojkan som basar över laget är. Normalt spelandes i A-laget klev Fabian, Linus och Kostas in i coachrollen under säsongen när det drog ihop sig till JAS-match. Och vilken succé de gjorde! Med sina vinnarskallementaliteter, briljanta taktik och uppsjö av talanger att välja bland lyfte coacherna nykomlingarna till en slutlig tredjeplats i tabellen. Och alltid med en elegant klädsel som visade på vilken nivå de ville att killarna skulle ha i spelet på planen. Det ledde bland annat till vinst på bortaplan mot fjolårsvinnarna i JAS, RIG Umeå, samt ledning i tabellen fram till den avgörande matchen i sista omgången hemma mot Dalen. Det var den matchen som utsågs till de tredje mest dramatiska av Innebandymagazinet och ni som var där förstår varför. En underbar stämning i Eddahallen när hemmakillarna nästan gick ikapp ett frenetiskt kämpande Dalen i tredje perioden, men som slutade i förlust med 5-6. Dalens spelare och ledare sa efter matchen att Gamla Stan hade varit det bättre laget bortsett från inledningen, men de gäller ju att förvalta sitt övertag. Så oj vad den matchen sved, men oj vilken bra erfarenhet för laget när de nu går in i JAS i höst igen!
- Vi tar med oss erfarenheterna från en fantastisk debutsäsong i innebandyns häftigaste serie och det ska vi förvalta på bästa sätt till hösten. Med morgondagens stjärnor på plan är JAS det närmaste vi kommer superligan (SSL) i Skellefteå, för många spelare i de lag som är med kommer att gå den vägen de kommande åren, enligt Linus och Kostas. Säkerligen några i vårt lag också.
- Med gårdagens nyhet att A-lagets tränare är klara och dagens nyhet att det är klart med JAS-lagets coacher, kvarstår inga frågetecken för hur Gamla Stan IBK har grundat för nästa säsong, säger ordförande Ulf Norgren. Från föreningen älskar vi Fabians, Linus och Kostas engagemang i JAS-laget och kommer att ge dem bästa förutsättningarna att lyfta laget ytterligare ett steg kommande säsong.
Bilden som vi fått tillstånd att använda är från Norrans innebandyblogg Karlssons klubba. Från Gamla Stans håll är vi glada att du kollar in den här nyheten och välkomnar dig att hålla utkik här på hemsidan efter nästa goda nyhet!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera