Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om GAIF Öland A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från GAIF Öland A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Herrarna fick en tuff start borta mot Hultsfred. Redan efter två minuter så gjorde hemmalaget 1-0.
Vi hade svårt att få igång spelet på ett svårspelat underlag. Vi är ändå det spelförande laget mot ett Hultsfred som backade hem och kontrade på oss.
1-1 gjorde André Ohlsson snyggt efter ett fint anfall. Annars var inte första halvleken någon större höjdare.
I den andra halvleken så såg matchbilden likadan ut. Vi hade svårt att få fast bollen i offensiven trots ett stort bollinnehav. Efter slarv och missförstånd så gjorde Hultsfred 2-1. Då såg det mörkt ut.
Med dryga kvarten kvar så kom Isak Olsson in i matchen efter en tids skadefrånvaro. Några minuter senare i hans första bolltouch så skickar han in 2-2 efter en fin och välplacerad volley. Då få vi mer energi samtidigt som hemmalaget sjunger djupare och djupare.
I minut 85 så gör vi också segermålet. Mittbacken Christoffer "CC" Carlsson (bilden) följer med upp i ett anfall. Petter Ernberg gör sin spelare på kanten och spelar in bollen mot straffpunkten där CC dyker upp och sätter 2-3.
En riktig krigarmatch från vår sida. Spelet stämmer inte som vi vill trots ett stort bollinnehav. Vi chansade med att flytta upp mycket folk i slutet. Den här gången gick det vägen vilket gav oss tre väldigt sköna poäng.
På fredag så är det dags för ny bussresa och ny tuff bortamatch. Då väntar Tuna.
| Degerhamns IF (9-m) (borta) | 7 jun, 17:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Kalmarpolisens IF (hemma) | 11 jun, 19:00 |
| IFK Borgholm (borta) | 14 jun, 12:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera