Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Frövi IK P15-16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Frövi IK P15-16.
P15-16
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Hoppas ni får en bra start på detta påsklov!
Vi har gjort den sista inomhusträningen, och laddar för att gå ut för träning på konstgräs. Vi återkommer med tider, kan vara så att tider och dagar kan variera under april - vi bokar in oss där det finns plats. Så under april på konstgräs, och så snart som gräset är OK på Näsbyvallen kör vi igång där.
Våra träningsdagar på Näsbyvallen kommer att vara tisdagar och torsdagar kl 17:15-18:45.
Vi har tidigare informerat killarna om att vi från och med i år kommer bilda träningsgrupp med P15. De behövde förstärkning både i spelar- och ledartruppen. Vi är anmälda både i P16 och P15 serie. Så vi har ett kul och spännande år framför oss!
Största ändringen blir att båda lagen spelar serie (utan resultat), inga mer poolspel utan 6 matcher / lag nu på våren och sedan på hösten igen.
Första matchen redan under v19!
Inom kort kommer vi både kalla barnen på spelarmöte och sedan er på föräldramöte för att prata lite mer om säsongen och hur vi ledare tänkt oss framåt.
Den 1 maj har vi anmält P16 till Cup i Nora, så det kan ni boka in i era kalendrar redan nu!
Håll utkik här på laget efter både tränings- och möteskallelser.
Med vänlig hälsning,
Ledarna
| Träning | 19 maj, 17:15 |
| Träning | 21 maj, 17:15 |
| P-16 Seriematch Bergslagen hemma | 22 maj, 18:00 |
| Bergslagens IF (hemma) | 22 maj, 18:00 |
| P-16 Seriematch Ervalla borta | 25 maj, 18:00 |
| 14 maj | Lilla Lithellscupen |
| 12 maj | Pojkar 13år spelar hemmamatch |
| 10 maj | Fotbollslekis 2026 |
| 9 maj | En fotbollssöndag |
| 8 maj | Mycket fotboll i Frövi |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera